21 Temmuz 2015

KPSS: Türkiye’yi Etkileyen Basınç Alanları!!

KPSS: Türkiye’yi Etkileyen Basınç Alanları!!

 

Türkiye; Sibirya ve Asor Yüksek basıncı ve İzlanda ve Basra alçak basıncının etkisi altındadır.

Sibirya Yüksek Basıncı; Türkiye’de kışın Sibirya üzerinden gelen enlemin ve karasallığın etkisiyle bir yüksek basınç oluşur. Bu basınç kuzeydoğudan Türkiye’yi etkisi altına alır. Türkiye’de kışlar Sibirya basıncının güçlü ya da zayıf olmasına göre şiddetli ya da az şiddeli geçer. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’ni etkiler. Sert ve soğuk kışlara neden olur.

Asor Yüksek Basıncı; Asor adaları üzerinde oluşan dinamik yüksek basınç Batı rüzgaları tarafından doğuya doğru itilince Avrupa ve Akdeniz üzerinden geçerek Türkiye’yi etkiler. Bu basınç dünyanın eksen hareketleriyle oluştuğundan yılın tamamında etkili olan bir basınçtır. Ege kıyılarında serinletici etkiye sahip “Etezyen” rüzgarlarını oluşturur.

İzlanda Alçak Basıncı: 60 derece enlemlerindeki İzlanda Adası üzerinde oluşan bu basınç merkezi hava kütleleri tarafından doğuya doğru taşınnıca, hava kütleleri Avrupa üzerinden geçerek Türkiye’yi etkiler. İzlanda basıncının Türkiye’yi etkilemesi demek kışların ılık ve yağışlı geçmesi demektir.

Basra Alçak Basıncı; Basra körfezi çevresinde özellikle yasın aşırı ısınmaya bağlı olarak oluşan basınç merkezidir. Güneydoğu Anadolu’da yazın yüksek sıcaklık ve şiddetli buharlaşmaya neden olur.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.