Hoşgeldiniz  

KPSS: Türkiye’yi Etkileyen Basınç Alanları!!

admin | 21 Temmuz 2015 | Coğrafya, Genel

 

Türkiye; Sibirya ve Asor Yüksek basıncı ve İzlanda ve Basra alçak basıncının etkisi altındadır.

Sibirya Yüksek Basıncı; Türkiye’de kışın Sibirya üzerinden gelen enlemin ve karasallığın etkisiyle bir yüksek basınç oluşur. Bu basınç kuzeydoğudan Türkiye’yi etkisi altına alır. Türkiye’de kışlar Sibirya basıncının güçlü ya da zayıf olmasına göre şiddetli ya da az şiddeli geçer. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’ni etkiler. Sert ve soğuk kışlara neden olur.

Asor Yüksek Basıncı; Asor adaları üzerinde oluşan dinamik yüksek basınç Batı rüzgaları tarafından doğuya doğru itilince Avrupa ve Akdeniz üzerinden geçerek Türkiye’yi etkiler. Bu basınç dünyanın eksen hareketleriyle oluştuğundan yılın tamamında etkili olan bir basınçtır. Ege kıyılarında serinletici etkiye sahip “Etezyen” rüzgarlarını oluşturur.

İzlanda Alçak Basıncı: 60 derece enlemlerindeki İzlanda Adası üzerinde oluşan bu basınç merkezi hava kütleleri tarafından doğuya doğru taşınnıca, hava kütleleri Avrupa üzerinden geçerek Türkiye’yi etkiler. İzlanda basıncının Türkiye’yi etkilemesi demek kışların ılık ve yağışlı geçmesi demektir.

Basra Alçak Basıncı; Basra körfezi çevresinde özellikle yasın aşırı ısınmaya bağlı olarak oluşan basınç merkezidir. Güneydoğu Anadolu’da yazın yüksek sıcaklık ve şiddetli buharlaşmaya neden olur.

1456 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım