Hoşgeldiniz  

KPSS: Türkiye’nin Üyesi Olmadığı Kuruluşlar!!!

admin | 28 Kasım 2016 | Genel, Tarih

Avrupa Birliği, Gelişmiş 8 Ülke yani G-8, Arap Para Fonu, Petrol İhraç Eden Arap Ülkeleri Örgütü, Avrupa Merkez Bankası, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, Latin Amerika Serbest Ticaret Birliği, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesi, Arap Birliği, Nordik Konseyi ve Avrupa Serbest Ticaret Bölgesi kuruluşları Türkiye’nin üyesi olmadığı kuruluşlardır. Kısaca;

fon

Gelişmiş 8 Ülke G-8: ABD, Japonya, Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Kanada, Rusya’dan oluşan ülkeler topluluğudur. G-7 olarak bilinen grup Rusya’nın gelişmiş ülkeler topluluğuna dahil olmasıyla G-8 olarak değiştirildi.

Arap Para Fonu (AMF): Somali, Sudan, Suriye, Cezayir, Bahreyn, Mısır, Irak Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Lidya, Fas, Umman, Filistin, Katar, Suudi Arabistan bu kuruluşun üyeleridir.

Avrupa Birliği (AB): 1951 yılında kurulan bu birlik 6 ülkenin katılımıyla meydana geldi. Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğuna ve 1957 Roma Antlaşması’na dayanmaktadır. Dahil edilen son ülke ile 28 bağımsız devletten oluşur. 28 resmi dili vardır. Türkiye 1996 yılında AB ile Gümrük Birliği Antlaşması’nı imzalamıştır. 1999 yılında Helsinki Antlaşması ile Türkiye’ye aday ülke statüsü verilmiştir. 3 Ekim 2005 yılında Türkiye ile Avrupa Birliği arasında üyelik müzakereleri başlamıştır.

Avrupa Birliği Organları: Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği Konseyi, Avrupa Adalet Divanından oluşmaktadır.

Petrol İhraç Eden Arap Ülkeleri Örgütü (QAPEC): Bahreyn, Irak, Kuveyt, Libya, Cezayir, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Suudi Arabistan, Suriye, Mısır’dan oluşturmaktadır. Ocak 1968 yılında kurulmuştur.

Latin Amerika Serbest Ticaret Birliği (LAFTA): 18 Şubat 1960 yılında kuruldu. Montevideo Antlaşması ile kuruldu. Meksika, Brezilya, Arjantin, Şili, Paraguay, Peru, Uruguay ve Venezuella’dan oluşmaktadır.

Avrupa Merkez Bankası: Frankfurt’ta genel merkezi bulunmaktadır. Bankanın temel görevi, Euronun alım gücünü korumak ve Euro bölgesinde fiyat istikrarını sağlamaktır.

Arap Birliği: Merkezi Kahire’de bulunmaktadır. Türkiye daimi gözlemci statüsündedir. Irak, Mısır, Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan ve Suriye tarafından 22 Mart 1945 yılında kuruldu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC): Örgütün merkezi Viyana’da bulunmaktadır. Eylül 1960 yılında kuruldu. Katar, Libya, Angola, Nijerya, Cezayir, Venezuela, Ekvator, İran, Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, Gabon gibi ülkelerin birleşiminden oluşmaktadır.

as-common-democracy-the-eu-forms-a-union-of-democratic-states-based-on-the-rule-of-law-which-also-constitutes-a-law-based-democracy-of-its-own-300x300

Nordik Konseyi: Danimarka, Finlandiya, Norveç, İzlanda ve İsveç tarafından kurulan askeri amaçlı olmayan 1952 yılında kurulan ekonomik ve sosyal amaçlı kurulan bir birliktir.

Avrupa Serbest Ticaret Bölgesi (EFTA): Norveç, İsviçre, İzlanda ve Lihtenştayn gibi ülkelerden oluşan 3 Mayıs 1960 yılında Avrupa Birliği’ne alternatif olarak kurulan, günümüzde belirttiğimiz Avrupa ülkelerinin üye olduğu uluslar arası ticaret örgütüdür.

585 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım