20 Temmuz 2015

KPSS: Türkiye’de Sıcaklık!!

KPSS: Türkiye’de Sıcaklık!!

KPSS: Türkiye’de Sıcaklık!!

Türkiye’de sıcaklığın dağılışını enlem farkından dolayı kuzey-güney , batı-doğu doğrultusunda, denizden uzaklık ve yükseltinin artması etkiler. İzoterm haritaları sıcaklığın incelenmesinde kullanılır.

Türkiye’de sıcaklığın ortalama dağılışı; Türkiye’de sıcaklık ortalama olarak 20 ile 3 C derece arasında değişir, güneyden kuzeye doğru sıcaklık değerleri azalmaktadır. Batıdan doğuya doğru sıcaklık azalmaktadır, kıyıdan iç kesimlere doğru sıcaklık azalır, en yüksek sıcaklık Güneydoğu Anadolu’da en düşük sıcaklık Kuzeydoğu Anadolu’da görülür.

Yıllık İndirgenmiş sıcaklık ortalamaları; izotermlerin uzanışı genelde paralellere uymaktadır, en yüksek sıcaklıklar 21 C ile Güneydoğu Anadolu’da görülür. En düşük sıcaklık Kuzeydoğu Anadolu görülür.

İndirgenmiş sıcaklık haritalarında yükseltinin etmisi yoktur. Çünkü ingenmiş sıcaklıklar tüm merkezlerin deniz seviyesine göre belirlenen sıcaklıklarıdır. İndirgnmiş izoterm haritalarında amaç; enlemin sıcalık üzerindeki etkisini belirgin olarak göstermektedir. Yükselti faktörü yok salıdığı için sıcaklık dağılışı üzerinde enlem ve karasallığın etkisi daha belirgin hale gelmiştir. Bir kentin yüksekliği ne kadar fazla ise indirgenmiş sıcaklığı ile gerçek sıcaklığı arasındaki fark o kadar fazla olur.

Temmuz ayı indirgenmiş sıcaklık ortalamalarının dağılışı; enlemin karasallığın ve güneşden esen sıcak rüzgarların etkisiyle en yüksek sıcaklıklar Güneydoğu Anadolu’da görülür. Enleme bağlı olarak kuzeye gidildikçe sıcaklık azalır ve düşük sıcaklıklar Karadeniz Bölgesi’nin kuzeyinde ölçülür. Karasallığın etsiyle kıyıdan iç kesimlere gidildikçe sıcaklık artar.

Temmuz ayı gerçek sıcaklık ortalamalarının dağılışı; Temmuz ayında sıcaklık genel olarak yurdumuzun her yerinde yüksektir. En yüksek sıcaklıklar; enlem, karasallık ve güneyden gelen sıcak ve kurak hava kütlelerinin etkisiyle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ölçülür. Bu bölgeyi Akdeniz ve Ege bölgesi izler. Sıcaklığın en düşük oluduğu yer ise Kuzeydoğu Anadolu’dur. Bunun başlca nedeni bu kesimin yükseltisinin fazla olmasıdır.

Ocak ayı indirgenmiş sıcaklık ortalamalarının dağılışı; Kıyılarda sıcaklık fazla iç kesimlerde azdır, enleme bağlı olarak sıcaklık Akdeniz kıyılarında 10 dereceden fazla, Güney Ege kıyılarında 8-9 derecedir. Kuzey Ege kıyılarında 6-7 derece, Marmara ve Karadeniz kıyılarında 4-6 derecedir. En yüksek sıcaklıklar Akdeniz kıyılarındadır, en düşük sıcaklıklar Kuzeydoğu Anadolu’da görülür. Doğu Karadeniz kıyılarında nemlilik ve fön rüzgarlarından dolayı Akdeniz’de ise enlem, denizellik ve güneyden gelen sıcak rüzgarlardan dolayı sıcaklıklar yüksektir.

Ocak ayı gerçek sıcaklık ortalamalarının dağılışı; Coğrafi bölgeler arasında büyük sıcaklık farkları görülür. Kıyılardan iç kesimlere gidildikçe yükselti ve karasallığın etkisiyle sıcaklık düşer. İç kesimlerde sıcaklık batıdan doğuya doğru azalır. En yüksek sıcaklıklar enlem ve denizelliğin etkisiyle Akdeniz kıyılarında görülür. En düşük sıcaklık yükseltiye bağlı olarak Kuzeydoğu Anadolu’da görülür.

Yıllık sıcaklık farklarının dağılışı; kıyılardan iç kesimlere doğru gidildikçe sıcaklık farkları artar. Doğuya doğru gidildikçe yıllık sıcaklık farkları artar. Doğu Anadolu’da sıcaklık farkı 30 derece geçer.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.