24 Ocak 2018

KPSS tarih:Tarım Alanındaki Gelişmeler!!!

KPSS tarih:Tarım Alanındaki Gelişmeler!!!

Köylüyü zor durumda bırakan aşar vergisi 1925 yılında kaldırıldı. Oysa bu tarihte aşar vergisi devlet gelirlerinin dörtte birini oluşturuyordu, buna rağmen Türkiye’de ilk defa hükümet halkın yararına karar aldı. Ziraat Bankası köylüye Kredi vermekle görevlendirildi. 1925 yılında Ankara’da Atatürk Orman Çiftliği açıldı. Atatürk Orman Çiftliği’nin kuruluş amacı örnek çiftlik kurarak tarımı geliştirmek, bazı bitkileri yetiştirip Çiftçiler örnek olarak göstermek, Ziraat konusunda uygulamalı eğitim yapmak, Ankara Yüksek Ziraat okuluna girecek lise mezunu gençlerin Çiftlikte 1 yıl fiilen çalışarak staj yapmalarını sağlamak, eğlenme ve dinlenme alanı oluşturmaktır. Atatürk 11 Haziran 1937 yılında bir teskere ile Orman Çiftliği ile birlikte diğer çiftlikleri hazineye bağışlamıştır.  1945 yılında tüm ormanlar devletleştirildi.

Tarım Kredi Kooperatifi kurularak köylünün kooperatifleştirilmesi sağlandı. Bu gelişme 1928 yılında gerçekleşti. 1929 yılında toprak reformu kanunu çıkarıldı. ancak kişilere ait topraklara ve  Fazilet topraklarının tam olarak belirlenememesi  ve bütçe olanaksızlıkları nedeniyle kanunun uygulanmasına geçilemedi.

Köylüye tarım konusunda yardımcı ve rehber olacak elemanların yetiştirilmesi için Ziraat Enstitüsü ve yüksek Ziraat okulları 1933 yılında açıldı. bu okullarda yetişen uzmanlar vasıtasıyla şeker pancarı, Turunçgil ve Çay Tarımı başlatıldı. Devlet üretme çiftlikleri ve istasyonları açıldı. Köylü ve üretici borç para, tohum, fide ve damızlık  verildi.

Devletin tarıma destek vermesi aşar vergisinin kaldırılması ve savaş sonrası erkek nüfusunun tarım faaliyetleri ne dönmesi gibi nedenlerden dolayı 1923 ile 1929 yılları arasında en çok tarım sektörü gelişmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.