Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Yazın Bulunuşu ve Gelişimi!!!

admin | 17 Aralık 2015 | Genel, Tarih

Sümerler hem gelişmiş hem de karmaşık bir uygarlıktı. İnsanlar ürettikleri tahılın ne kadarıyla ticaret yaptıklarını, ne kadarıyla alıp sattıklarının ve ortak ne kadar katkıda bulunduklarının hesabını tutmak zorundaydılar.

imagesCAOC0S82

Bu gibi durumların akılda tutulması zor hale geldi. Bu nedenle kayıt tutma tekniği zorunlu hale geldi. İşleri daha basit hale getirmek için 1, 5 ve 10 için farklı işaretler konulmaya başlandı. Böylece sayılması gereken çok fazla birim işaret omuyordu. Zaman içerisinde meyve anlamına gelen bir işaret, tahıl anlamına gelen bir başkası ve insan anlamına gelen başka işaret türetildi. Böylece her farklı nesne için yeni bir işaret üretildi. Böylece insanlar işaretler üzerinde anlaşmış ve onları nasıl yapacağını ve yorumlayacağını öğrenmiş hale geldiler.

Sümerliler yumuşak kil üzerine çivi şeklinde işaretler oluşturan sivri uçlu bir yazma aleti kullanarak bir yazı sistemi geliştirdiler. Bu yazılar çivi şeklinde anlamına gelen Yunanca sözcüklerden çivi yazısı adını aldı. Zaman içerisinde semboller daha basit ve stil verilerek değişim geçirdi. Resimsel simge olma fonksiyonlarını yitirdiler. Yine de her sembol az ya da çok bir sözcük anlamına geliyordu. Böylece okumak ya da yazmak isteyen herkes yüzlerce ve hatta binlerce farklı sembolü ezberlemek zorundaydı.

Okuryazarlar daima nüfusun azınlık kısmını oluşturdu. Fakat o günlerde toplumu idare etmek için bütün ihtiyaç duyulan da buydu. Mısır yazı yazma bilgisini aldı ve en çivi yazısı kadar karmaşık, tümüyle farklı bir işaretler dizgesi icat etti. Mısır yazısına hiyeroglif denildi. Bu yazı için papirüs özünün ince esnek sayfaları kullanıldı. Yazı donuk konuşma biçimi, sonusuza kadar kalabilen, hafızada daha fazla kalmasını ile bir devrim niteliğindeydi.

untitled

Böylece her kuşağın bir önceki kuşağın birikmiş deneyim ve bilgeliğini daha doğru ve çabuk öğrnemesi ve sonuç olarak daha hızlı gelişmesini sağladı.

Ayrıca yazı yoluyla tutulan kayıtlar; adları, yerleri ve detaylarıyla geçmişte olan olayların tam bir versiyonunu bize verirler. Bir toplumda neler olduğunu yazı olmadan anlamak için geride bıraktıkları şeylerden yola çıkarak olan biteni yorumlamaya çalışılır. Bu nedenle yazıya sahip olan bir toplum tarihidir. Sahip olmayan tarih öncesidir. Bu nedenle tarih MÖ 3500 yıllarında Sümer’de başlamıştır.

745 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım