18 Mart 2018

KPSS Tarih: Türkiye’nin Milletler Cemiyeti’ne Girişi!!!

KPSS Tarih: Türkiye’nin Milletler Cemiyeti’ne Girişi!!!

Türkiye Milletler Cemiyeti’ne 18 Temmuz 1932 yılında girmiştir. Millitler Cemiyeti’nin ortaya çıkışı; Wilson’un önerisi dikkate alınarak Paris Barış Konferansı 25 Ocak 1919 yılında yapılan toplantısında, uluslararası barışı ve güveni sağlayacak bir Milletler Cemiyeti kurulmasına karar verildi. Böylece 28 Nisan 1919 yılında Milletler Cemiyeti kuruldu.

Amacı; uluslararası işbirliği gerçekleştirmek ve uluslararası barış ve güveni sağlamak için savaşa başvurmamak konusunda birtakım yükümlülükler kabul etmek; gizlilikten uzak, adaletli ve onurlu uluslararası ilişkiler sürdürmek; hükümetlerce, bundan böyle eylemsel davranış kuralı kabul edilen uluslararası hukuk kurallarına kesinlikle uymak; örgütlenmiş halkların karşılıklı ilişkilerinde adaleti korumak ve antlaşmalardan doğan bütün yükümlülüklere titizlikle saygı göstermektir.

Türkiye, Lozan’da halledilmeyen sorunların çözümünde barışçı bir siyaset izlemiştir. Komşularıyla iyi ilişkiler kurmuş Türkiye, savaşı hukuken yasaklayan Briand Kellog Paktı’nı imzalamıştır. Ülkemizin bu çabaları barışı korumak amacını taşıyan Milletler Cemiyeti’nin dikkatini çekmiştir. Milletler Cemiyeti Türkiye’yi bünyesine dahil etmek istemiş, ancak ülkemiz 1932 yılına kadar cemiyete girmek istememiştir.

Türkiye’nin, Milletler Cemiyeti’ne geç girmesinin nedeni Musul meselesindeki taraflı tumumu etkili olmuştur. Şartların değişmesiyle Atatürk “Ancak davet edildiğimiz taktirde” ülkemizin cemiyete üye olabileceğini söylemiştir. Sonunda İspanya’nın teklifi ve Yunanistan’ın da desteği ile Türkiye, Milletler Cemiyeti’ne girmiştir. 18 Temmuz 1932 yılında da Türkiye, Millet Cemiyeti üyesi olmuştur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.