23 Ocak 2018

KPSS  tarih: Türk Tarih Kurumunun kuruluşu!!!

KPSS  tarih: Türk Tarih Kurumunun kuruluşu!!!

Türk Tarih Kurumu 15 Nisan 1931 yılında kuruldu. Osmanlı devletinde Türk tarihinin, yalnızca Osmanlı saltanatı açısından  ele alınıp İslamiyetten sonraki Türk tarihi öğretmesi ümmetçi tarih anlayışı yerine milli tarih anlayışının yerleştirilmiştir. Batı kamuoyunun Türklerle ilgili yanlış bilgiler vererek Türklerin sadece askerlikten anladığı, medeniyetten anlamadı gibi politikalar yürütülmesi Türk Tarih Kurumu’nun kurulmasında etkili olmuştur.

Atatürk’ün tarih çalışmasıyla ilgilenmesinin önemli sebebi; Türk vatanının bütünlüğüne karşı birleşecek asılsız iddialara kanıtlarla etkisiz kılmak, Türk milletinin İslam medeniyetinin dünya medeniyetine yaptığı hizmetleri gözler önüne sererek milletimize karşı yöneltilen iftiraları cevaplamaktı.

Atatürk Türk tarihinin bilimsel yöntemlerle araştırılmasına ve incelenmesini sağlamak amacıyla şimdiki adı Türk Tarih Kurumu olan Türk Tarihi Tetkik cemiyeti’ni kurdu. Aynı yıl 4 ciltlik genel tarih serisini yayınladı. 1932 yılında toplanan 1. Türk Tarih Kongresinde “Türk Tarih tezi” ortaya atıldı. 1937 yılında toplanan 2. Türk Tarih Kongresi ile tarih tezini yabancı bilim adamlarının da incelemesi sunuldu. Türk tarih tezinin kabul edilmesiyle milli tarihimiz gerçek karakterini millet ve dünya önünde kazanmış oldu.

Atatürk bu kurumun yanı sıra üniversitelerinde tarih alanında çalışmalarını istemiştir. Bu amaçla Ankara’da dil tarih coğrafya fakültesi kurulmuştur. Kuruluş tarihi 1935’dir. Bu kuruluş Türk tarihine incelerken coğrafya araştırmalarını da paralel olarak yürütecekti. Bunun yanı sıra fakültede arkeoloji, antropoloji alanlarında da öğretim yapacaktı. Daha sonra bu fakülteye, Türk ve Anadolu tarihine kaynaklık edecek dilleri öğreten bölümleri de eklenmesine karar verildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.