06 Aralık 2015

KPSS Tarih: Türk İslam Devletlerinde Sosyal Hayat!!!

KPSS Tarih: Türk İslam Devletlerinde Sosyal Hayat!!!

 

Toplum Türk İslam Devletlerinde kanun önünde eşit haklara sahipti. Aynı dini paylaşan insanlar hukuk önünde eşit haklara sahipti.

Sermayeye dayalı sosyal sınıflaşma yoktur. Türk-İslam devletlerinde Karahanlılar hariç çok uluslu devlet özelliği taşır. Sosyal dayanışma din ve inancın etkisiyle kuvvetlidir. Ehl-i kitaplar, İslam egemenliğinde yaşıyorsa bu kişilere zimmi denilmiştir. Zımmilerin can ve mal güvenliği, İslam devletinin güvencesi altındadır. Zımmilere ait özellikler şunlardır:

917069_68

Askerlik görevinden muaftırlar. Çalışabilecek yaşta olan her zımmi devlete cizye vergisi vermek zorundadır. Zımmiler sahip oldukları ve kullandıkları topraklardan elde ettikleri gelir için devlete haraç vergisi ödemiştir. Din ve vicdan özgürlüğüne sahiplerdir. Selçuklu toplumu yerleşim durumuna göre kendi içinde şehirli, köylü ve göçebe olarak üçe ayrılırlar.

Şehirliler; devlet memurları, askerler, bilim adamları, ayanlar, esnaf ve zanaatkarlardan oluşuyordu.

osmanlıda-yardimlasma

Şehirde sosyo-ekonomik ilişkiler oldukça gelişmişti. Devlete ait memurlar, askerler ve bilim adamları devletin şehirlerdeki egemenlik yetkilerini kullanan kişiler olmuştur. Köylüler devlete ürettiklerinden dolayı öşür ve haraç vergisi ödemiştir. Üretim ikta sistemiyle bağlantılı olarak gerçekleştirilmiştir. Devlet, hayvancılıkla uğraşan köylüleri yerleşik hayata geçmeleri için özendirmiştir. Bu kişilere tarım yapmaları için uygun arazileri işletme hakkı tanınmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.