10 Aralık 2015

KPSS Tarih: Türk İslam Devletlerinde Eğitim ve Bilim!!!

KPSS Tarih: Türk İslam Devletlerinde Eğitim ve Bilim!!!

 

Hem dini bir kurum hem de bilisel faaliyetlerin yürütüldğü eğitim merkezlerine medrese denirdi. Akademik düzeyde eğitim veren bu okullarda; akli; matematik, astronomi vs ile dini; hadis, kelam, fıkıh, tefsir, icma ve kıyas gibi dersler okutulmaktaydı. Medreseler, bilimsel gelişmelere temel olarak özerk kurumlardı. Bu okulların giderleri vakıflar tarafından karşılanmaktaydı. Okul, devletin yönetici ihtiyacını karşılamış ve yetenekli kişileri topluma kazandırmıştı. Öte yandan medreseler, ortaya koyduğu dini tavırla da Şiilik mezhebine karşı Sünni mezhebi güçlendirmiştir. Batınıliğe karşı mücadele etmiştir. Türk-İslam tarihinde ilk medreseler Karahanlılar zamanında açılmıştır.

Anadolu Selçuklu Devleti’nde; Mehmet Ravendi ve Kadı Burhaneddin Anevi hükümdarlar için Farsça tarih yazmışlardır. Muhiddin Arabi, Sadrettin Konevi, Necmettin Daye ve Mevlana önemli bilginlerdendir.

Harezmli Muhammet ve Abdülhamit İbni Türk, Cevheri; cebir ilmine öncülük eden önemli Türk bilginleridir.

İbni Batuta, Anadolu’yu da anlatan ünlü gezgin iken; İbni Bibi ise ünlü Selçuklu tarihçisidir.

Kelile ve Dimne, Selçuklu hükümdrı İzzettin Keykavus’a sunulmuş Farsça yazılmış, hint eseridir. Beydeba tarafından yazılan eser fabl niteliğindedir.

Türk İslam Devletleri’nde geçen Türk Bilginlerini başlığı altında inceleyeceğiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.