Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Türk İslam Devletlerinde Dil, Edebiyat ve Yazı!!!

admin | 07 Aralık 2015 | Genel, Tarih

İslamiyet’in kabulu ile birlikte Türklerle; arap ve fars kültürlerinin etkisi altına girmiştir. İlk Türk-İslam Devletlerinin bir çoğu resmi dil olarak Arapça ya da Farsça’yı kullanmıştır. Kullanılan dilin farklı olmasında devletlerin kuruldukları bölgenin etnik yapısı etkilidir. İran’da kurulan Büyük Selçuklu ve Harzemşah Devletleri Farsça’yı resmi dil olarak kullanırken, Mısır’da kurulanlar Arapça’yı resmi dil olarak kullanımşıtrı. Türk-İslam Devletleri içinde resmi dil olarak Türkçe’yi kullanan devlet Karahanlılar ve Karamanoğullarıdır. Türk-İslam devletlerinde medreselerde eğitim ve bilim dili olarak Arapça kullanılmıştır.

305605_131

Anadolu Selçuklu Devleti ise tıpkı Büyük Selçuklu Devleti gibi İran kültürünün etkisinde kalmış, resmi ve edebi dil olarak Farsçayı kullanımştır. Büyük Selçuklu Devleti, İran’da kurulduğu için halkının çoğunluğuda farsça konuşmaktaydı. Bu yüzden resmi dil olarak Farsça’nın benimsenmesinin kabul edilebilir bir açıklaması vardır. Oysa Anadolu’da kurulan Selçuklu Devleti; halkı Türk olmasına rağmen resmi dil olarak Farsça’yı kullanmıştır. Bu durum Türkmenlerde yönetime karşı bir tepkinin oluşmasına sebep olmuştur.

Selçuklularda-Saray-Teşkilatı

13 yüzyılda Selçuklu Edebiyatı;

Divan Edebiyatı: Hoca Dehhani-Selçuklu Şehnamesi, Mevlana-Mesnevi, Divan-ı Kebir, Mektubat ve Fihi Mafih,

Tekke edebiyatı: Yunus Emre-Divan, Risaletü’n-Nushiye, Hacı Bektaş-ı Veli: Makalat,

Halk Edebiyatı: Dedekorkut hikayeleri, Nasrettin Hoca Fıkraları, Bektaşi Fıkraları, Danişmentname, Battalname Destanları,

13 yüzyılda Türk Edebiyatı;

Divan edebiyatı: saray ve aydın çevresinin kullandığı edebiyattır. Şiir türündeki eserler aruz vezniyle yazılmıştır. Nesir denilen düz yazı türlerinde süslü, sanatlı bir dil kullanılmıştır. Arapça ve Farsça yazılmış, halktan uzun eserlerdir. En önemli temsilcisi Mevlanadır.

Tekke edebiyatı: islamiyet’in kabul edilmesiyle ortaya çıkan dini edebiyat türüdür. Konu olarak Allah ve peygamber sevgisi işlenmiştir. Anlatımda yalın bir Türkçe kullanılmıştır. Tasavvuf edebiyatının en önemli temsilcileri arasında Hacı Bektaş-ı Veli ve Yunus Emre yer alır.

Halk Edebiyatı: Halkın kullandığı dil Türkçe olduğu için bu alanda verilen eserler Türkçenin gelişimine katkı sağlamıştır. Hikaye, türkü, mani, destan vs türleri vardır.

1932 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım