Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Türk-İslam Devletleri’nde Devlet Yönetimi!!!

admin | 29 Kasım 2015 | Genel, Tarih

Türk İslam devletleri önceki anlayış ve kurumları devam ettirirken bir yandan da İslam dinini benimsemeleriyle yeni bölge ve kültür koşulları bazı yeni anlayış ve kurumların oluşmasına neden olmuştur.

“Devlet halk içindir” anlayışı ve ülkenin töre ve adaletli olarak yönetilmesi isteği Türk-İslam devletlerinde de devam etti.

Türk İslam Devletleri, Arap İslam Devletleri ile farklılık göstermektedir. Bu farklılıkların devletin yapısında, yönetim anlayışında, dini yaşayışta, toprak rejiminde ve sosyal alanlarda ortaya çıkmıştır. Örneğin Emevi ve Abbasi devletlerinde devlet başkanı olan halife hem dünyevi hem de dini işleri idare ederken Türk-İslam devletlerinde dini otorite ile devlet otoritesi ayrılmıştır. Ayrıca diğer farklı bir uygulama da kadının devlet yönetiminde etkili rol oynaması İslam önceki dönemde olduğu gibi devam etmiştir.

Karahanlılarla birlikte Türkler İslamiyet’e geçiş yapmaya başlamışlardır. Halkın tamamının Türk olması nedeniyle Karahanlılar Türk anlayışını korumuşlardır.

Selçuklu Devleti ile Türk İslam geleneği ve kuruluşları gelişmesini tamamlamıştır. Selçuklu Türk devlet geleneğinin temel özelliklerini bozmadan İran ve Abbasi devlet yapısından yararlanmışlardır.

Tolunoğulları ve Akşitlerde devlet yönetimi Abbasi Devlet Teşkilatı ile büyük benzerlik göstermektedir. Harzemşahlar devlet teşkilatında Selçukluları örnek almışlardır. Memlukler ise askeri alanda ve saray hizmetlerinde yetişerek yüksek emirler arasından birini sultan seçerlerdi. Hükümdara devlet işlerinde yardımcı bir de meclis bulunurdu. Karahanlılar tatemen Türk bölgelerinde kurulduğu için devlet yönetiminde İran ve Arap etkileri pek görülmezdi. Ülkeyi yönetmede ikili yönetimi esas alınmıştır. Yani Doğu- Batı analayışı ile Türkler milli benliklerini korumuşlardır. Hükümdarlar hakan, han, kadir, kara, buğra, ilig gibi unvanlar kulanmışlardı. Saraya, ordu veya kapu adı verilmiştir. Gazneliler devlet yönetiminde Samanoğulları’ndan etkilenmişlerdir. Tarihte “Sultan” ünvanını kullanan ilk hükümdar Gazneli Mahmut’tur.

915 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım