Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Takvim, Saat ve Ölçülerde Yapılan Değişikler!!

admin | 24 Ağustos 2015 | Genel, Tarih

 

Osmanlı Devletinde kullanılan saat, takvim ve ölçüler farklıydı. Hatta bazı ölçü ve tartı birimleri, ülke içinde bölgeler ve şehirler arasında farklıydı. Bu durum batı dünyası ile olan sosyal, ticari ve resmi ilişkileri zorlaştırıyor, bazı karışıklıklara sebep oluyordu. Osmanlı Devleti son dönemlerde bu farklılığı gidermek için bazı çalışmalar yapıldı. Fakat yapılan çalışmalar yeterli olmadı.

Uluslararası ilişkileri kolaylaştırmak amacıyla 26 Aralık 1925 de Miladi Takvim kullanılmaya başlanmıştır. Uygulama 1 Ocak 1926 da başladı.

Aynı gün Alaturka Saat yerine Avrupa Saat Sistemine geçildi. Latin rakamları 24 Mayıs 1928 de kabul edildi. 1931 de ağırlık ve uzunluk ölçüleri değiştirilerek tüm dünyanın kullandığı ölçü birimleri kabul edildi. Eskiden uzunluk ölçüsü olarak kullanılan arşın ve endaze yerine metre getirildi. Ağırlık ölçüsü olarak kullanılan okka, batman, yerine de kilo esası benimsendi. Böylece ticari ilişkilerde önemli kolaylıklar sağlandı.

Hafta tatili 1935 yılında Cuma gününden Pazar gününe alındı. Sosyal alanda yapılan tüm değişikler ülke içinde birlik ve beraberliği, eşitliği sağladığı gibi uluslar arası ilişkilerde de ekonomik ve ticari kolaylıklar sağlamıştır.

1729 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım