Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Padişah II. Mustafa Dönemi!!!

admin | 25 Şubat 2016 | Genel, Tarih

Paşihah II. Mustafa 1695 ile 1703 yılları arasında tahta çıkmıştır. Döneminde Karlofça Antlaşması, İstanbul Antlaşması ve Edirne olayı gerçekleşmiştir.

İstanbul Antlaşması: İstanbul Antlaşması 1700 yılında imzalandı. Viyana kuşatmasının olumsuzlukları devam ederken kutsal ittifaka katılmış olan Rusya Azak kalesini alarak Karadeniz’e ilk adımını attı ve ünlü açık deniz politikasını başlattı.

e8e419dca74178509c27659213c98ea2_1305390560

Karlofça’ya göre kendisine toprak verilmeyen Rusya, bir yıl sonra baskı sonucu İstanbul Antlaşması’nı imzalattı. Bu antlaşma ile Rusya, Azak kalesi ve çevresini ele geçirecek, İstanbul’da elçi bulundurabilecek, kutsal yerleri serbestçe ziyaret edebilecekti.

images (1)

Karlofça Antlaşması: Karlofça antlaşması 1699 yılında yapılmıştır. II. Viyana bozgununun olumsuzlukları devam ederken Zenta Savaşı’nda 1697 yılında Avusturya’ya yenilen Osmanlılar, İngiltere ve Hollanda’nın arabulucuğu sonucunda Karlofça Antlaşmasını 1699 yılında imzalandı. Bu antlaşma ile temeşvar ve Banat hariç Macaristan Avusturya’ya verilecekti. Podolya ve Ukrayna Lehistan’a verilecekti, Mora yarımadası ve Dalmaçya kıyıları Venedik’e verilecekti. Antlaşma 25 yıl geçerli olacak, Avusturya’nın garantörlüğünde olacaktı.

sultan-2-mustafanin-hayati-donemi

Anlaşmanın sonucu; duraklama dönemi bitti, gerileme dönemi başladı. Batı’da ilk kez büyük oranda toprak kaybedildi. Osmanlı taarruzdan savunmaya çekildi bu süreç Sakarya Meydan Savaşı’na kadar devam etti. Osmanlı’nın yenilmezlik unvanı sonar erdi. İlk kez bir antlaşmanın teminatı başka bir devlete bırakıldı. Osmanlı, Orta Avrupa’daki egemenliğini kaybetti.  Malta, kutsal ittifakta yer almasına rağmen Karlofça antlaşmasında yoktur.

Edirne olayı: Edirne olayı 1703 yılında II. Mustfanın tahttan indirildiği ve yerine III. Ahmet’in getirildiği olaydır.

1217 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım