Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Osmanlı Devletinde Hukuk Düzeni!!!

admin | 09 Kasım 2015 | Genel, Tarih

 

Osmanlı Devleti şer’i ve örfi hukuk kurallarını kullanmaktaydı. Şer’i hukukun temelini dine, örfi hukukunun temelini ise gelenekler oluşturmaktaydı. Hukuku uygulanması Divan-ı Hümayun temsilcisi Kazasker’e bağlıydı. Kazasker’e kadılar, taşrada şer’i ve örfi hukukun uygulanmasını sağlarlardı. Kadılar tarafından bakılan davalar Divan-ı Hümayun tarafından temyiz mercii hemde üst düzey bürokratların yargılandığı günümüz yüce divanı işlevini görmüştür.

İnsanların devletle ilişkileri şer’i ve örfi hukuka uygun olarak düzenlenmiştir. İslam hukukunun dört ana kaynağı vardır. Bunlar; Kuran-ı Kerim, Hadis, İcma, Kıyas’tan oluşur.

Padişahın kendi yetkilerini kullanarak koyduğu örfi kuralların, şer’i kurallarla çelişmemesi esastır. Bu nedenle alınan kararların dine uygunluğu hakkında Şeyhülislam’dan fetva alınmıştır. Yöneticiler yaptıklarından dolayı hukuka ve padişaha karşı sorumludurlar.

Osmanlı devletinde hukuk birliği olmadığı gibi dini cemaatler kendi iç hukukunda serbest bırakılmışlardır. Hukuk alanındaki bu ikilik Cumhuriyet Dönemi’nde Medenu Kanun’un kabul ile ortadan kaldırılmıştır.

1510 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım