Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: MÖ 8000 Yılında Tarım!!!

admin | 16 Aralık 2015 | Coğrafya, Genel, Tarih

Göçebe hayatı süren insanlar, avcılıkla geçindileri için göç eden hayvan sürülerini takip ediyorlardı. Ayrıca bir yerde çok fazla oyalanan kabile mevcut yiyeceklerini tükettiği için bitki ya da göç etmeyen hayvanlarla beslense bile taze besin bulmak için başka yere taşınmak zorunda kalıyordu.

Mevsimsel değişiklikler ya da aşırı otlama yüzünden sürülerin her zaman taze otlaklara götürülmesi yine göçe neden oluyordu. MÖ 8000 yıllara gelindiğinde hayvanlar evcilleştirilmeye başlandı. Böylelikle bitkilerde evcilleştirilmeye başlandı. Tohum ekme, büyüme, sulama ve kötü otlardan temizlemeyi öğrendiler. Sonra bitkiler toplanıp gerekli yiyecek maddesi haline getirildi. Böylece avcılık, toplama sürü gütmeden daha verimli ve daha çok besin temin edildi. Bu pozitif gelişmeler eskiye nazaran daha fazla nüfusun beslenmesi ve daha fazla çocuğun hayatta kalmasına neden oldu.

imagesCAT6H5G7

Kuzey Irak; tarım, buğday, arpanın doğal olarak yetiştiği ilk yerleşim yerlerindendir. Tahıl taneleri bozulmadan aylarca saklanabilen ve lezzetli, besleyici bir ekmek olarak pişirilen una dönüştürülebiliyordu.  Bu durum dahi yani hayvanların kullanılması, bitkilerden gerekli verimin elde edilmesi bile bir tür kölelik rejimini devam ettiriyordu. Çiftçilik ve çobancılık kavramıyla, çobanların serbestçe kullandıkları yerler çiftçiler tarafından işgal edilmeye başlandı. Böylece tarım yerleşik hayatı zorunlu hale getirdi.

Yerleşik hayatta; çeşitli tehlikeler mevcuttu. Bazı çapulcular tarafından çiftçilerin ektiği alanların bırakmasına neden olabiliyor, hızlı nüfus artışı insanları farklı yollara sevk edebiliyordu. Bu da çiftçilerin toplanmasına neden oldu. Yerleşim olarak bayır yukarı yerleri seçtiler, güvenli su kaynakları buldular. Evler inşaa ettiler, etrafını koruyucu duvarlar çektiler. Böylece şehirler meydana geldi. Örneğin Kuzey Irak’ta hayvancılık ve tarımın geliştiği yerin yakınlarında Yarmo denilen bir yerde muhtemelen MÖ 8000 yıllarında kurulmuş çok eski bir şehrin kalıntıları vardır. Şehrin nüfusu yüz ile üçyüz kişi arasında değişmektedir, ancak şehirler zaman geçtikçe daha da büyümüştür.

eski_m1

Tarım, çiftçilerin kendi ailelerinin ihtiyaçlarıdan fazla besin üretmelerini sağladı. Değiş tokuş dönemi başladı, insanlar birbirine yakın yaşarak kolaylıkla iletişime geçebildiler. Yenilik ve fikir alışverişi hızla aktarıldı. Tarım ve şehirlerin oluşumu uygarlığın temelini attı. Ayrıca Buzul çağından çıkılmış ve iklim hemen hemen bugünkü halini almıştır. Deniz seviyesi şimdiki halini aldı, Amerika ile Avustralya’yı, Asya’dan ayırdı. Bu kıtalar yaklaşık onbin yıldır ayrıdırlar. Nüfusa bakıldığında 3 milyondan fazla değildi, havyancılığın artmasıyla nüfus 5 milyonu buldu. Tarım nüfusu arttırdı.

 

740 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım