Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: MÖ 3500 ve MS 475 Yılları Arasında Bilim!!!

admin | 17 Aralık 2015 | Genel, Tarih

Mısır hem Ortadoğu hem de diğer kültürler arasında en önemli gücü oluşturuyordu. Nil Nehrinin 800 kmlik kıyı bölgesindeki şehir devletleri ortak bir dil ve kültürü paylaşıyorlardı. Tarih olarak bakıldığında MÖ 3100 yıllarını kapsıyordu. Girit adasında da ilk Avrupa uygarlıkları oluştu. MÖ 2500 Sarı nehrin kıyılarında ise Çin uygarlığı doğdu ve Orta Amerika’da tarım gelişmeye başladı. Bu eski zamanların bilim ve tekonoljisi esasen pratik amaçlıydı. Zamanı belirlemek ve ne zaman ekim yapılacağını ve hasat edileceğini kararlaştırmak için astronomi; ölçüm, denizcilik ve mimarlık için matematik ve geometri kullanılmaya başlandı. Fenike tüccarlar alfabesi oluşturdular.

imagesCAZJPQQK

MÖ 1500 yıllarında iletişimde büyük gelişmeler yaşandı. Fenikeliler, Yunanlılardan önce Akdeniz ve ötesinin en iyi denizcileriydi.i MÖ 1100 yıllarına gelindiğinde Batı Akdeniz ve ötesindeki bölgelere giden kürekli gemilerini yönlendirmek için takım yıldızlarını kullanıyorlardı. Kültürleri MÖ 800 yıllarında gelişmeye başlayan Yunanlıların en büyük bilimsel katkısıydı.

eskimis04

Bu dönemde Yunanlılar bilimi, din ve boş inançlardan ayırdılar. Astronomik araştırmalar hususunda geliştiler. Matematiği hesap ve ölçüm gibi pratik amaçlardan ayrı olarak ele aldılar. Böylece 8000 yıllık bir dönem için modern matematiğin temelini oluşturan geometri ve cebirdeki mantık yürütme metotlarını geliştirdiler. Örneğin Arşimed’in yaptığı sayısız keşifler ve yenilikler arasında su üzerinde durabilme ilkesinin açıklaması ve manivalaların çalışması kuramı bulunuyordu. Aristo’nun mantıktaki rasyone düşünce sistemini tasarlaması yanında yaşam bilimlerinin babası olarak tanındı. 500 den fazla hayvan türünü incelemiş ve sınıflandırmıştır. Öğrencisi Theophrastos aynı şeyi benzer sayıda bitki ürü için yapmıştır. Yunanlı Doktor Hippokrates tıbbın babası sayıldı. Çünkü ÖM 500 yıllarda hastalığın doğaüstü bir müdahale olduğunu reddetmiştir. Böylece MÖ 500 yıllarından itibaren Yunanlı doktorlar insan benine ilk otopsiyi yapmışlardır. MÖ 100 yılında Yunanista’nın çökmesi Akdeniz’de Roma egemenliği başlamasına neden oldu. Yeniliğe kapalı olan Romalılar, mühendislik ve inşaa metotlarında Yunan bilgisini pratik olarak uygulamayı başardılar. Roma İmparatorluğu yayıldıkça öğrenmenin kapsamı da genişledi. MS 5 yüzyıl sonunda imparatorluk çöktüğünde Avrupa’daki bilimsel araştırmalar sona erdi. Karanlık Çağlar başdı.

893 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım