Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: MÖ 3100 Yıllarında Site Devletleri!!!

admin | 18 Aralık 2015 | Genel, Tarih

İnsanlar sınırları genişletip nüfus arttıkça bölgeler birbirine karışmaya ve karşılıklı bağımlılıkları artmaya başladı.

Sulama kanallarıyla başlayan çoğalma meselesini organize etmek gerekli olduysa, aynı şekilde belirli bir nehrin kıyılarındaki şehir devletlerinde de işleri daha da ileri bir düzeyde organize etme durumu ortaya çıktı. Sulama kanallarını ve setleri en iyi durumda tutmak, daha yukarıda yer alan bir başkası kendininkileri parçalanmaya bırakır ve zamansız bir sel meydana getirir veya suyun aşağı doğru akışını keserse, bir şehir devletinin olumsuz olarak etkilenmesine neden oluyordu.

msc-sinfonia-2_11_6-nJQtl

Bu nedenle birleşme gereği duyuldu. Birleşmeler ilk önce Mısır’da başladı. Nil boyunca görülen iletişim kolaylığı farklılıkları ortadan kaldırıyordu ve nehrin 800 km’lik kıyısında yer alan tüm şehir devletleri aynı kültür ve dile sahip oldu.

MÖ 3100 yıllarında Nil deltasındaki şehir devletleri ilk Hanedanlığın ilk kralı Menes’in hükümdarlığında deltanın güneyindeki devletlerle yani yukarı Mısır ile birleşti. Mısırlı rahip Manetho MÖ 300 yıllarında bir Mısır tarihi yazdı ve hükümdarlarını her biri belirli bir süre için Mısır’ı yöneten aileleri temsil eden hanedanlıklara böldü.

untitled

Mısır şehir devletleri ortak bir dile ve kültüre sahip olduğundan, Mısır günümüzde ulus dediğimiz olayı ortaya çıkartı. Böylece dünyadaki ilk ulus oluştu.

1231 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım