30 Aralık 2015

KPSS Tarih: MÖ 1500 Yıllarda Alfabe!!!

KPSS Tarih: MÖ 1500 Yıllarda Alfabe!!!

MÖ 1500 yıllarda Çin yazısı, Mısır hiyeroglif yazısı ve Sümerlilerden alınan Babil çiviyazısı dünyada kullanılan yazı çeşitleriydi. Kullanım itibariyle karmaşıktılar ve anlaşılmaları zordu.

Mısırlılar ile Babilliler arasında Akdeniz’in doğu sahilinde yaşayan Kenaniler bulunuyordu. Yunanlılar göre Fenikelilerdi. Diğer faaliyetlerinin yanı sıra Mısırlılar ile Babilliler arasında aracı görevi gören tüccarlardı bunlar. Bu tüccarların hem Mısır hem de Babil dilini bilmesi gerekliydi ve bu da gerçekten zordu.

untitled 1

Bu nedenle Kenaniler dili basitleştirmeye karar verdiler. İnsanların deli konuşurken çıkardıkları ortak seslerin herbiren ayrı ayrı semboller verdiler. Böylece bu ses sembollerini kullanarak her dilden her sözcüğü yazmak mümkün oldu. Ses sembolleri aslında Mısırlılar tarafından kullanılmıştı, fakat aynı zamanda heceler ve sözcükler için de korudukları semboller vardı. Filistinli mucit yalnızca ses sembollerinin kullanılmasını ve sözcüklerin bunlardan kurulmasını buldu.

untitled

Bu koleksiyonun ilk iki sembolü aleph yani genellikle öküz için kullanılan sembol ve beth genellikle ev için kullanılan semboldü. Bu semboller daha sonra Yunanlılar için alfa ve beta oldu. Hala bu semboller sistemine alfabe diyoruz.

imagesCABO6LJY

İlk olarak MÖ 1500 yılında kullanılan Fenike alfabesi, yazmayı ve okumayı kolaylaştırarak yazıda bir devrim gerçekleştirdi. Böylece okuryazarların sayısı da arttı. Görünüşe bakılırsa insanlık tarihinde yalnızca bir kez gerçekleştirilen tek keşif budur. Alfabe bağımsız olarak başka hiçbir toplum tarafından icat edilmemiştir. Günümüzde kullanılan bütün alfabeler Fenike alfabesine dayanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.