Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Milli Mücadele Döneminde Basın ve Yayın Kuruluşları!!!

admin | 31 Ekim 2017 | Genel, Tarih

Basın ve yayın organları olarak; milli mücadeleyi destekleyenler ve desteklemeyenler diye iki gruba ayrılabilir.

Milli Mücadeleyi destekleyen basın ve yayın organları;

İrade-i Milliye: 14 Eylül 1919’da Sivas’ta kurulmuştur. Ulusal mücadelenin sözcülüğünü yapan ilk gazetedir. İlk yazılar Mustafa Kemal Atatürk tarafından yazılmıştır. Atatürk milli mücadelenin destekçisi olan bu gazeteden bahsedildiğinde “Benim gazetem” demiştir.

Öğüt Gazetesi: 1917 yılında Afyon’da çıkarılmıştır. İzmir’in işgali ile önce Konya’ya ondan sonra Ankara’ya taşınmıştır.

Açıksöz Gazetesi: 1919 yılında Kastamonu’da çıkarılmıştır. Kuzey illerinin en etkin yayın organıdır. Ankara ve İstanbul haberlerini yaymıştır.

Hakimiyet-i Milliye: 10 Ocak 1920’de kuruldu. Temsil heyeti Ankara’ya gelince Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti adına çıkarılmıştır. TBMM’nin yarı resmi basın organıdır. Cumhuriyetin ilanından sonra ismi değiştirilerek “Ulus” adını almıştır.

Minber Gazetesi: 1918 yılında Atatürk ve Fethi Okyar tarafından çıkarılmıştır.

Albayrak Gazetesi: 1919 yılında Erzurum’da kurulmuştur. İttihat ve Terakki’nin yayın organı olarak yayın hayatına başladı. Rusların Erzurum’u işgali ile “Vilayet-i Şarkiye işgal olunamaz” sloganı ile çıkartılmıştır. Ulusal mücadelenin önde giden yayın organı olmuştur.

Ceride-i Resmiye: 7 Ekim 1920 yılında yayına başlayan resmi gazetedir. TBMM hükümetinin yarı resmi gazetesi olarak haftada bir kez çıkarılırdı. TBMM’nin yaptığı atamaları genelgeleri ve yasakları yayınlıyordu. Cumhuriyetin ilanından sonra 44. sayıdan itibaren “Türkiye Cumhuriyeti Resmi Gazetesi” adıyla çıkarılmaya başlandı.

Anadolu Ajansı: 6 Nisan 1920 yılında kuruldu. Amaç Türk kamuoyunu yanlış anlamalardan kurtarak ulusal mücadeleye zarar verici iç ve dış propagandalara karşı milleti aydınlatmaktı. Haberlerin yurt içindeki odak noktası haline gelmiştir.

İstanbul Basını tarafından basın organlarına bakıldığında: Tasvir-i Efkar, İkdam, Vakit, Yenigün ve İleri’dir.

Diğer gazetelere kısaca baktığımızda: İzmir’e Doğru: Balıkesir, Yeni Adana: Adana, Emel: Amasya, İstibal: Trabzon, Ahali: Edirne, Küçük Mecmua dergisi, Sabilürreşad Dergisi’dir.

Türkiye’de 1925 yılında Telsiz Telgraf Hakkında Kanun yürürlüğe girdi. 1927 yılında ise İstanbul Radyosu ve Ankara Radyosu kuruldu ve yayına başladı.

Milli Mücadeleye Karşı olan basın organlarına baktığımızda: İrşad, Tan, Yeni Dünya, Peyam-ı Sabah, Alemdar, Aydede Dergisi, Türkçe İstanbul, Ümit dergisidir. Kuruluş yeri ve merkezleri ise İstanbul’dur.

366 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım