Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Menemen İsyanı!!

admin | 06 Eylül 2015 | Genel, Tarih

 

Menemen İsyanı; din olgusu kulanılarak çıkarılan bu ayaklanma laik devlet düzeni yıkmaya yönelik ikinci büyük ayaklanmadır. Şeyh Sait ve Menemen isyanı Türkiye’nin çok partili sisteme hazır olmadığını göstermiştir.

Serbest Cumhuriyet Fırkası kurucusu Fethi bey çıktığı Ege gezisi sırasında yeniliklere karşı olanların taşkın gösterileri sonucunda büyük bir olaya neden olmamak için partisini kapatmıştır. Serbest Cumhuriyet Fırkası’nın kapatılmasından sonra Derviş Mehmet ve yandaşları şeriat isteğiyle sokağa döküldüler. Olayı haber alan öğretmen Asteğmen Kubilay, komutasındaki bir grup askerle olay yerine geldi. İsyancıları durdurmaya çalışan Kubilay olay sırasında şehit edildi. Kubilay olayından sonra hükümet hemen olay yerine soruşturma komisyonu gönderdi. Daha sonra oluşturulan askeri mahkemede yargılanan suçlular cezalandırıldı.

l. Dünya Savaşı’nın çıkma tehlikesi belirince Atatürk bir daha çok partili hayata geçiş denemesinde bulunamamıştır. Çok partili hayata geçiş ancak ll. Dünya Savaşı’ndan sonra gerçekleşmiştir (1946). Birleşmiş Milletlerin tek partili yönetimi kabul etmemesi nedeniyle çok partili sisteme geçildi. 1945 yılında bu nedenle Milli Kalkınma Partisi kuruldu. 1946 yılında da Demokrat Parti kurulmuştur. Cumhuriyet döneminde 1946 yılından sonra birden fazla parti seçimlere katılmıştır. Yapılan seçimler sonucu CHP iktidara devam ederken 1950 yılından sonra Demokrat Parti iktidara gelmiştir.

1099 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım