27 Kasım 2017

KPSS Tarih: Kurtuluş Savaşında Güney Cephesi!!!

KPSS Tarih: Kurtuluş Savaşında Güney Cephesi!!!

Fransızlarla mücadele edilmiştir. Mondros’tan sonra Adana, Antep, Maraş, Urfa yörelerine önce İngilizler girmiş sonra aralırında yaptıkları gizli antlaşmalarla Fransızlara bırakmışlardı. Fransızlar yöredeki Ermenileri, Türklere karşı kışkırtmışlardır.

Urfa, Maraş ve Antep’i ilk önce İngilizler işgal etmesine rağmen yöre halkının İngilizlere karşı herhangi bir mücadelesi olmamıştır. Ama İngilizlerden sonra gelen Fransızlara karşı büyük mücadele verilmiştir. Bunun nedeni Fransızların, ermenileri kullanarak bölge halkına zülm ve işkence etmesidir. Kuvayi Milliye ve bölge halkı  işgalcilere karşı büyük bir mücadele başladı. Fransızlar, Şubat 1920 yılında Maraş’tan, Nisan 1920 yılında Urfa’dan çıkarıldı. Antep de Şubat 1921 yılında Fransız işgalinden kurtuldu.

Maraş’ta Sütçü İmam, Antep’te Şahin Bey, Urfa’da Ali Saip direnişin sembolü oldular. Fransızlar emellerine ulaşamayacaklarını anlayınca 20 Ekim 1921 yılında TBMM ile Ankara Antlaşması’nı imzaladılar. Bu antlaşmayla Hatay dışındaki Suriye sınırımız belirlenmiş oldu. Ermenilerin de Suriye’ye dönmesi ile güney bölgemizdeki Ermeni sorunu çözülmüş oldu.

Antalya cephesinde ise İtalyanlarla herhangi bir silahlı çatışmaya girilmemiştir. Nedeni İtalyanların, Anadolu’da kendilerine bırakılan toprakların büyük bölümünü Paris Konferansı’nda Yunanlılara bırakmak zorunda kalmalarıdır. Bu nedenle İtilaf Devletleri ile arası açılmıştır. İtalyanlar, kendilerine yapılan haksız toprak paylaşımı nedeniyle ve ileride bölgeyi daha rahat sömürmek için halkla iyi geçinmiş ve Yunanlılara karşı başlayan Kuvayi Milliye hareketini desteklemişlerdir. Ayrıca Anadolu’yu ilk terk eden İtilaf devleti İtalya’dır. İtalyanlar II. İnönü zaferinden sonra çekilmeye başlamış, Sakarya zaferinden sonra Anadolu’yu tamamen terk etmişlerdir.

Güney Cephesi’ni diğer cephelerden ayıran en önemli fark bu cephenin düzenli ordunun katkısı olmadan yöresel direnişlerle kurtarılmış olmasıdır. Bu nedenle Şanlı, Gazi ve Kahraman ünvanları verilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.