Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Kurtuluş Savaşında Batı Cephesi!!!

admin | 29 Kasım 2017 | Genel, Tarih

Kurtuluş savaşının en önemli ve en kanlı cephesidir. Kurtuluş Savaşı’nın kesin zafere ulaşmasında bu cephenin katkısı çoktur.

I. İnönü Savaşı öncesi:

Sevr antlaşması gerçekleşmeden önce Eskişehir’e kadar ilerleyen Yunan orduları;

Eskişehir’i alarak burayı ikinci bir üs haline getirmek,

Sevr’i TBMM’ye kabul ettirmek,

Müttefiklerine gerçek gücünü göstermek ve daha fazla yardımdan yararlanmak,

Kendilerine işbirliği teklif eden Çerkez Ethem’e yardımcı olmak istemişlerdir.

Yunanlılar düzenli ordunun yeni kurulmasını da fırsat bilerek 6 Ocak 1921 yılında saldırıya geçti. Albay İsmet Paşa komutasındaki Türk ordusu İnönü’de 10 Ocak 1921 tarihinde yenmiş ve geri püskürtmüştür.

Önemi ve Sonuç: TBMM’nin Batı Çephesi’ndeki ilk askeri başarısıdır. TBMM’nin gücü ve otoritesi artmıştır. Türk milletinin moralini yükseltmiştir. Çerkez Ethem olayı bitmiştir. Kuvayi Milliye yerine tamamen düzenli orduya bırakmıştır. Türk ordusuna katılımlar artmıştır. İsmet Paşa’nın rütbesi Generalliğe yükseltilmiştir. İtilaf devletleri Sevr’i yeniden görüşmek üzere Londra’da bir konferans düzenlemiştir.

I. ve II. İnönü Zaferleri arasında; Yeni Türk Devletinin ilk anayasası yani Teşkilat-ı Esasi 20 Ocak 1921 tarihinde yürürlüğe girdi. Londra Konferansı 23 Şubat 1921 tarihinde yapıldı. Afganistan ile Dostluk Antlaşması 1 Mayıs 1921 yılında imzalandı. İstiklal Marşı 12 Mart 1921 yılında ulusal marş olarak kabul edildi. Sovyet Rusya ile 16 Mart 1921 yılında Moskova Antlaşması imzalandı.

297 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım