Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Kılık Kıyafet Değişikliği!!

admin | 18 Ağustos 2015 | Genel, Tarih

 

Türkiye’de kılık ve kıyafet değişikliği 25 Kasım 1925 yılında gerçekleşmiştir. Osmanlı Devleti döneminde her azınlık grubunun, her din ve meslek topluluğunun kendine özgü kıyafeti vardı bu nedenle ülkede kıyafet birliği yoktu. II. Mahmut asker ve memurlara fes giydirerek kıyafet birliği getirmiştir. Bu konuda halk serbest bırakılmıştır.

1925 yılıyla birlikte kılık kıyafet değişikliğine ilişkin atılımlar başlamıştır. Örneğin askerlerin serpuş giymeleri hükümet tarafından kabul edildi. Ayrıca milletvekillerden bazıları meclise başı açık şekilde katılmaya başladılar. Gazetelerde konu ile ilgili yazılar yazıldı. Böylece kamuoyu yeni kılık kıyafet uygulaması hakkında halk bilinçlendirildi. 24 Ağustos 1925 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk Kastamonu gezisi sırasında şapka kullandı. Büyük şehirlerde memurlar artık şapka takmaya başladılar. 25 Kasım 1925 yılında çıkartılan Şapka Kanunu ile şapkanın kullanılmasına karar verildi. Amaç daha çağdaş bir görünüm hem de giyim kuşamda meydana gelen karışıklıkları ortadan kaldırdı ve milli birlik ve beraberliği güçlendirdi.

1934 yılında çıkartılan Giysi Kanunu ile din ve mezhebe mensup olursa olsun din adamlarının mabetler ve ayinler haricinde dini kıyafetlerle dolaşması yasaklandı. Sadece Diyanet İşleri Başkanı, Rum ve Ermeni Patrikleri, Hahambaşı dini kıyafetlerini giyebileceklerdi.

1515 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım