26 Aralık 2017

KPSS tarih: Kanuni Esasi!!!

KPSS tarih: Kanuni Esasi!!!

Kanuni Esasi 1876 yılında hazırlandı. Abdülaziz’in tahttan indirilmesinden sonra Genç Osmanlılar yani Jön Türkler öncülüğünde yapılan çalışmalar 2. Abdülhamit’in hükümdar olması ile sonuçlanmıştır. ikinci Abdülhamit,  Kanuni Esasiye ilan ettikten sonra tahta çıkmıştır. Böylece Türk tarihinin ilk anayasası uygulamaya konulmuştur.

Ancak anayasa, padişahların yetki ve ayrıcalıklarını tamamen sınırlamıyordu. Egemenlik hakları padişaha aitti. Bakanlar Kurulu’nu atama, görevden alma ve bakanlar kurulu kararlarının uygulanmasına izin ver ne gibi yetkiler padişahın elindeydi. Ayan Meclisi’ni Seçme ve bu meclisle birlikte Mebusan Meclisini toplantıya çağırma ve meclis açma kapama yetkisi padişaha aitti. Buna göre padişah isterse meclisin çalışmalarına son verebilirdi. Nitekim bu anayasa ancak 1878’de kadar yürürlükte kaldı. Çünkü 93 harbini bahane eden II. Abdülhamit anayasa yürürlükten kaldırdı.

1889 yılında gizli olarak kurulan İttihat Terakki Derneği’nin baskısı üzerine ülkenin önemli noktalarında özellikle Balkanlar’da ayaklanmalar çıktı. Bu isyanları bastırmayan II. Abdülhamit 1908 yılında meşrutiyeti ikinci kez ilan etmek zorunda kaldı. Böylece anayasa yeniden yürürlüğe girdi. 1909 yılında ise bu anayasa da önemli değişiklikler yapıldı.

Padişahın yetkileri önceki anayasa yani 1876 anayasasına göre daha da sınırlandırıldı,

Bakanları atama yetkisi padişahtan alınarak sadrazama verildi,

Bakanlar Kurulu’nun padişaha karşı değil de meclise karşı sorumlu olduğu kabul edildi,

Halka toplantı ve dernek kurma hakkı tanındı,

Basına önceden konulan sansür kaldırıldı,

Ancak İttihat ve Terakki Partisi’nin tutumu nedeniyle kanunuesasi yine tam olarak uygulanamadı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.