Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Kanal ve Çanakkale Cephesi!!!

admin | 01 Ocak 2017 | Genel, Tarih

Kanal Cephesi: Almanların isteğiyle açılan cephedir. Açılmasındaki amaç;

Mısır’ı, İngilizlerin elinden geli almak,

İngilizlerin Uzak Doğu sömürgeleriyle bağlantısını kesmek,

1914 yılında İngiltere’nin, Mısır’ı tamamen topraklarına kattığını ilan etmesi üzerine Cemal Paşa komutasındaki Türk birlikleri Süveyş Kanalı’na saldırdı. İngilizler kanala yapılan iki saldırıyı da durdular. Başarısızlığın nedeni müttefikimiz olan Almanya’nın gerekli yardımı göndermemesidir.

Çanakkale Cephesi: bu cephenin açılmasında en çok İtilaf Devletleri etkili olmuştur. Nedeni: Zor durumda bulunan Rusya’ya askeri ve teknik yardım ulaştırmak. İstanbul ve Boğazları ele geçirerek Osmanlı’yı savaş dışı bırakmak. Balkanlarda yeni bir cephe açarak Almanları kıskaç içine almak ve ittifak devletleri arasındaki bağlantıyı koparmak. Balkan devletlerini kendi yanlarına çekmek. Osmanlı Devleti’nin başkentini ele geçirip Suveyş Kanalı ve Hint deniz yolu üzerindeki Türk baskısını kaldırmak. Çok sayıda cephenin, kendiliğinden kapanmasını sağlamak. Çanakkale’de kazanılacak bir başarıyı, savaşı bitirecek ve barışa götürecek en kestirme yol olarak görmek.

İtilaf devletleri 1915 yılının Şubat ayında Çanakkale Boğazı’na saldırdı. Başarılı olamayınca karadan GElibolu Yarımadası’na asker çıkarttılar. Kara savaşlarında 19. Tümen Komutanı Mustafa Kemal Atatürk; Arıburnu ve Anafartalar’da, Seddülbahir-Morto limanlarının savunmasında Çimentepe ve Conkbayırı’nda büyük başarılar kazandı. Özellikle Anafartalar’daki başarısından dolayı Mustafa Kemal Atatürk’e Anafartalar Kahramanı unvanı verildi.

İtilaf Devletleri, Çanakkale’yi geçemeyeceklerini anlayınca Ocak 1916 yılında çekildiler. Sonuç olarak;

Osmanlı devleti, I. Dünya Savaşı’nda sadaece bu cephede başarılı olarak tarihinin en büyük savunma savaşını kazandı,

I. Dünya Savaşı’nın süresi 2 yıl uzadı,

Bu savaş Mustafa Kemal Atatürk’ün içte ve dışta tanınmasına ve milli mücadelede lider olarak kabul edilmesinde etkili olmuş,

İstanbul ve Boğazlar işgal tehlikesinden kurtulmuş,

Bulgaristan’ın, İttifak Devletleri’nin yanında yer alması sağlanmış ve Osmanlıların Almanya ile bağlantısı kolaylamış,

Bu savaşta ilk defa Kuvai Milliye ruhu doğmuş, ilk kez vatan savunması bilinci uyanmış,

Savaşın uzamasıyla savaş sanayisine yönelen Avrupa’da diğer sanayi ihtiyaçları Amerika ve Japonya tarafından karşılanmış. Bu iki devletin sanayisi gelişirken Avrupa sanayisi çok zarar görmüş,

Yardım götürülemeyen Rusya’da Bolşevik ihtilali olmuş ve Rusya I. Dünya Savaşı’ndan çekilmiş,

İngiltere’de hükümet değişikliği olmuştur.

791 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım