Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: İttihat ve Terakki Partisi (1889-1918)!!!

admin | 25 Aralık 2016 | Genel, Tarih

Jön Türkler diğer adıyla Genç Osmanlılar I. Meşrutiyet öncesinde, II. Meşrutiyet öncesinde İttihat Terakki Derneği olarak yenilik hareketlerinde öncü rolü oynadı. İttihat Terakki Derneği bir bakıma Genç Osmanlılar Derneğinin devamı niteliğindedir.  1889 yılında İttihat-ı Osmani adıyla ilk kez ortaya çıkan bu dernek 1906 yılında kurulan Osmanlı Hurriyet Derneği ile 1907 yılında birleşinceye kadar çalışmalarını gizli olarak sürdürdü. 1907 yılından itibaren ise iki derneğin birleşmesi sonucu İttihat ve Terakki Derneği adını alan bu cemiyet çalışmalarını açıkça sürdürdü.

 

İttihat ve Terakki, Abdülhamid’in takibinden kurtulmak için İstanbul’da başlattığı çalışmaları Makedonya bölgesine kaydırarak Selanik’i merkez edindi. Başlangıçta sivillerin kurduğu bu cemiyet subaylar tarafından da ilgi gördü. Bir süre sonra Genç Osmanlı Subaylarından çoğu cemiyete üye oldular. Şam’da Vatan ve Hürriyet Derneği’ni kuran Mustafa Kemal Atatürk daha sonra İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne katılarak bu cemiyetle birleşti. Cemiyetin ileri gelenlerinden Enver ve Nizayi Beyler 1908 yılında Makedonya’da ayaklandılar. Abdülhamid olayların İstanbul’a kadar yayılmasından çekinerek anayasayı yürürlüğe koydu. II. Meşrutiyet ilan edildi.

İttihat ve Terakkinin amacı; anayasanın yürürlüğe konulmasını ve Osmanlı Mebuslar Meclisinin açılmasını sağlamaktı. Böylece mecliste azınlıkların da temsilcisi bulunacak ve azınlıklar kendi haklarını kendileri koruyabilecekti. Bunun sonucunda Avrupalı devletlerin iç işlerimize karışması önlenmiş olacaktı.

İttihat ve Terakki de en güçlü parti ve meşrutiyet savunucusu olarak iktidara yerleşme çalışmalarına başladı. Türkçülük politikası güçlendi. Anayasada köklü değişiklikler yapıldı. Meclisin gücü arttırıldı. Padişahın yetkileri azaltıldı. Temel hak ve özgürlükler genişletildi ve parlementer sisteme geçildi. II. Meşrutiyet’in ilanından sonra yapılan seçimlerde İttihat ve Terakki Partisi en güçlü siyasi teşkilat haline geldi, yönetimi doğrudan ele alamayan İttihatçılar dışarıdan müdahaleyi tercih etti.

31 Mart olayından sonra yönetimi ele geçiren İttihat ve Terakki Partisi, Balkan savaşlarında prestij kaybedince Bab-ı Ali’ye baskın yaparak hükümeti zorla ele geçirdi. Bu andan itibaren İttihat ve Terakki’nin diktatörlük dönemi başladı. I. Dünya Savaşı’ndan sonra da ittihatçılar ülkeyi terk ettiler.

745 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım