30 Temmuz 2017

KPSS Tarih: İstiklal Mahkemelerinin Kurulması!!!

KPSS Tarih: İstiklal Mahkemelerinin Kurulması!!!

TBMM karşı çıkarılan ayaklanmalar sonucunda: 29 Nisan 1920 Hıyanet-i Vataniye Kanunu çıkarıldı. Bu kanun ile hangi suçları işleyenlerin vatan haini sayılacağı ve bunlara verilecek cezaların ne olacağı açıklandı. Kanunu uygulamak ve Meclis otoritesini sağlamak için milletvekillerinden oluşan İstiklal Mahkemeleri 18 Eylül 1920 yılında kuruldu. Bu mahkemeler ayaklanmaların bastırılasında ve düzenli ordunun kurulmasında büyük yararlar sağladı.

Asker kaçaklarını ve ulusal mücadele karşıtlarını yargılamak amacyıla kuruldu. Millet adına yargılama yetkisine sahipti. Milletvekilleri arasında seçilen üyelerden oluşması sonucu meclis yargı gücünü de kullanmış böylece yasama ve yürütmeden sonra yargıyı da kullanan meclis güçler birliği sistemini uygulamış oldu.

Kuruluşu, işleyişi ve kararlarının hemen yerine getirilmesi ile mahkemeler “İhtilal Mahkemesi” özelliğine sahiptir. Daha sonrası Sakarya Meydan Muharebesi öncesinde çıkarılan Tekalif-i Milliye Emirlerinin uygulanması, Mustafa Kemal Atatürk’e suikast girişimi ve Şeyh Sait İsyanı sonucu çıkarılan Takrir-i Sükun Yasasının uygulanmasında İstiklal Mahkemeleri yeniden kurulmuştur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.