01 Ocak 2017

KPSS Tarih: İslamiyet Öncesi Türk Devletlerinde Devlet Yönetimi!!!

KPSS Tarih: İslamiyet Öncesi Türk Devletlerinde Devlet Yönetimi!!!

İslamiyet önceki Türk Devletlerinde devlet yönetimi: Hükümdar, Hatun, Kut Anlayışı, İkili Yönetim, Veraset Sistemi ve Kurulday yani Toy/Kengeş’ten olmuşmaktaydı. Kısaca bunlara değinirsek;

Hükümdar: Devleti yönetir, varlığını korur ve devamını sağlar, orduyu komuta eder, töreyi uygular, adaleti sağlar ve halkı kormakla yükümlüdür.

Hatun: Hükümdara yani Hakana yardımcı olur, vekalet eder. Kurultay’ın zorunlu üyesidir, elçi kabul edebilir.

Kurultay (Toy/Kengeş): Devlet işlerinin görüşülüp karara bağlandığı meclistir. Hükümdar ve Hatun daimi üyesidir. Din adamları Kurultaya üye değildir, bu durum teokratik yapının olmadığının göstergesidir.

Veraset Sistemi: Düzenli bir veraset sistemi yoktur. Kut anlayışına da bağlı olarak ülke hanedan üyelerinin ortak malıdır. Bu durum taht kavgalarına ve devletlerin parçalanmasına neden olmuştur.

Kut Anlayışı: Tanrı tarafından verilen hükümdarlık yetkisi anlayışıdır. Kutun kan yoluyla hanedanın erkek üyelerine geçtiği kabul edilir.

İkili Yönetim: Doğu-Batı şeklinde devletin yönetilme sistemidir. doğu kanadı merkez olup hakan tarafından yönetilir. Batı kanadı ise yabgu ünvanı ile hakanın kardeşi ya da hanedanın başka bir üyesi tarafından yönetilir. İkili yönetim Türklerde feodal bir yapı olduğunun göstergesidir.

Yönetim ile ilgili bazı kavramlar: Hükümet; Ayukı, Ağılığ; Hazine görevlisi, Şad; Hanedan üyesi, Yarlığ: Hükümdar emri, Buyruk; bakan, Tamgacı (Bitigci): Yazışmalardan sorumlu görevli, Apa; Sivil yönetici, Aygucı; Vezir, Tiğin: Kağan oğlu, Tudun: Vali anlamına gelmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.