Hoşgeldiniz  

KPSS tarih: İnkılapçılık İlkesi ve Bütünleyici İlkeler!!!

admin | 24 Şubat 2018 | Genel, Tarih

Bir toplumun maddi ve manevi ihtiyaçları giderilmezse o toplum medeniyetten geri kalır. Osmanlı Devleti’nde toplumun ihtiyaçlarını anlayamadığından medeni dünyayı takip edemediğinden çağın gerisinde kalmış ve yıkılmıştır.

Türk milleti Atatürk’ün önderliğinde yeni Türk devletini kurmuştur. bu devletin çağdaş dünyada yerini alabilmesi gerek sosyal gerek siyasal alanlarda birtakım yenilikler yapmakla mümkündür.

Atatürkçü düşünce sistemine göre “Medeniyet yolunda başarı yenileşmeye bağlıdır.” yaşadıkları çağa ayak uyduramayan milletlerin hayatında çöküşün kaçınılmaz olduğu konusunda tarihte sayısız örnekler bulmak mümkündür. Atatürk’ün İnkılapçılık anlayışı toplumun sürekli çağdaşlaşması öngörür.

 İnkılapçılık ilkesinin özellikleri;

İnkılapçılık iyiye, doğruya, güzele ve faydalıya yönelik olup akıl, bilim ve teknolojinin yol göstericiliğinde sürekli gelişmektir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması, Türk inkılabının başlangıcıdır. Her alanda gerçekleştirilen inkılaplar halk tarafından benimsenmiş ve sürekli gelişmeye amaçlamıştır.

Türk inkılabının milli tarihimize ve Türk milletinin ihtiyaçlarına dayanır. Kendi kendini yenileme özelliği ile dinamik bir yapıya sahiptir. Millet sevgisini ve insan sevgisini değer verir.

Türk İnkılabı Türk milletini çağdaş uygarlık düzeyine çıkartmak için akılcı, milliyetçi, laik, demokratik ve cumhuriyetçi bir yönetim kurmuştur.

BÜTÜNLEYİCİ İLKELER:

Milli egemenlik: Cumhuriyetçilik,

Milli Birlik-Milli Beraberlik: Milliyetçilik,

Ülke Bütünlüğü: Milliyetçilik,

Özgürlük ve Bağımsızlık: Milliyetçilik,

Akıcılık ve Bilimsellik: Laiklik,

Çağdaşlık ve Batılılaşma: İnkilapçılık,

Yurtta Barış, Cihanda Barış: Halkçılık,

İnsan ve İnsanlık Sevgisi: Halkçılık

192 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım