Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: I. Dünya Savaşı’nın Sona Ermesi ve Sonuçları!!!

admin | 25 Şubat 2017 | Genel, Tarih

Japonya’nın 1914 yılında İtilaf Devletlerine katılmasıyla savaş denizaşırı bir özellik kazandı. Almanya’nın Uzak Doğu’daki sömürgelerini ele geçiren Japonya, ekonomik yönden Almanya’yı yıpratmıştır. ABD savaş süresince tarafsız kalmıştı. 1916 yılında İngiltere ve Almanya arasında deniz altı savaşları hızlandı. Bu duruma ABD tepki gösterdi. Ayrıca Almanya’nın, Meksika’yı ABD’ne karşı kışkırtması ve Mart 1917 yılında iki Amerikan ticaret gemisini batırması ABD’nin 2 Nisan 1917 yılında savaşa dahil olmasına neden oldu. ABD’nin savaşa girmesiyle Alman ekonomisi tamamen iflas etti ve savaşın bitim süreci hızlandı.

1917 yılında meydana gelen iki olay I. Dünya Savaşı’nı önemli ölçüde etkiledi. Bu gelişmeler ABD’nin İtilaf Devletleri’nin yanında yer alması ve Rusya’da Bolşevik ihtilalinin çıkmasından sonra Rusya’nın savaştan çekilmesidir. Rusya’nın savaştan çekilmesi İtilaf Devletlerini olumsuz yönde etkilerken ABD’nin savaşa girmesi I. Dünya Savaşı’nın İtilaf Devletleri lehine sonuçlanmasına neden oldu.

1918 yılının başlarında ABD Wilson’un savaşı sona erdirmek ve barışı sağlamak için yayınladığı ilkeler yenilen devletlerin savaştan çekilmesini hızlandırdı. İtilaf ve İttifak Devletleri arasında yapılan antlaşmalar; Bulgaristan ile 29 Eylül 1918 yılında Selanik Anteşkes antlaşması ile savaştan çekildi. Avusturya; 1918 yılında Villa Gusti Ateşkes antlaşması ile savaştan çekildi. Almanya’dan yardım alamayan Osmanlı Devleti, Mondros Ateşkes antlaşması ile savaştan 30 Ekim 1918 yılında çekildi. Almanya ise 11 Kasım 1918 yılında Rethondest Ateşkes antlaşması ile savşatan çekildi. Böylece I. Dünya savaşı sona ermiş oldu.

I. Dünya Savaşının sonuçları: Dünya haritası yeniden şekillendi. Osmanlı, Avusturya-Macaristan, Almanya ve Rus Çarlığı parçalandı. Çekoslavakya, Polonya, Yugoslavya, Macaristan, Türkiye, Litvanya, Avusturya, Ukrayna ve Estonya gibi yeni devletler kuruldu. Sınırların çizilmesinde milliyetçiliğin dikkate alınmaması azınlıklar arasında sorun oluşturdu. Cemiyet-i Akvam yani Milletler Cemiyeti kuruldu. Sömürgeciliğin yerini mandacılık aldı. Sömürge rekabeti Uzak Doğu’dan Orta Doğu’ya kaydı.

Avrupa ekonomik yönden zayıfladı. Buna karşın İngiltere, ABD ve Japonya savaştan en karlı çıkan devletler oldular. Almanya, Avusturya, Bulgaristan ve Rusya’da sosyalist yönetimler kuruldu, Cumhuriyet rejimi ön plana çıkmaya başladı. Ümmetçilik düşüncesi, Arapların Osmanlı devletine ihanetiyle son buldu. ABD bir süre Avrupa ve Orta Doğu politikasında etkili oldu. Kimyasal silahların kullanılması sivil savunma teşkilatının kurulmasına neden oldu. İlk kez kimyasal silahlar, uçak, denizaltı, tanklar bu savaşta kullanıldı. Trablusgarp savaşında bildiri dağıtmak için kullanılan uçaklar, I. Dünya Savaşı’nda savaş aracı olarak kullanıldı. Savaş tazminatları onarım adı altında yeniden şekillendi. Osmanlı devleti yenilen devletler içinde işgale uğrayan tek devlet oldu. Yenilen devletlerle yapılan barış antlaşmalarının çok ağır şartlar taşıması II. Dünya Savaşı’nın çıkmasında önemli katkı sağladı.

601 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım