Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Eski Çağlarda Nehir Kayıkları!!!

admin | 17 Aralık 2015 | Genel, Tarih

Su üstündeki taşımacılık kara üzerindeki taşımacılıktan daha kolay olduğu için bu yöntem daha çok benimseniyordu. Su, toprak gibi engebeli, kayalık, bayırlık ve yokuşluk olmadığı ve çok daha az sürtünmeyi sağladığı için daha çok kullanılıyordu.

untitled

Nil nehri bu nedenle en idealiydi. Sadece Mısır için değil aynı zamanda yıllık taşkınlar sonucu toprağı beslemesi sonucu verimi arttırması, akıntının hafif ve fırtına olmaması nedeniyle çok önemliydi. Dicle gibi kayıklara zarar vermiyor ve devirmiyordu. Dicle Yunanca Kaplan yani Tigris’den gelir.

Nil neredeyse tam olarak kuzeye doğru akar, rüzgar ise hemen her zaman kuzeyden eser. Böylece kayık nehirden aşağı doğru kolayca gidebilir ve geri dönme vaki geldiğinde rüzgarı yakalayarak yelken sayesinde ters akıntı sonucu dönebilirdi.

Mısır sazlıklardan oluşan bitki örtüsüne sahipti. Sazlıklar kayık yapımında kullanılıyordu. Ortası çukur olarak inşaa edilen kayıklar ve batmadan daha çok ağırlık taşıyabiliyordu. Dayanıklı olmayan saz kayıklar Nil için ideal bir taşıma aracıydı. Bu nedenle Mısır kara taşımacılığı yerine su taşımacılığını tercih etti.

imagesCAQ844YM

MÖ 3500 yıllarında Mısır kayıkları Nil üzerinde düzenli seferler yapmaya başladı ve MÖ 3000 yıllarında kıyının yakınından giderek ve Sina yarımadası ve Filistin yoluyla Lübnan’a doğur yol alarak, Nil üzerinden Akdeniz’e açıldılar. Mısırda olmayan ağaç gövdelerini temin ettiler ve inşaa amacıyla kullandılar.

659 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım