Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Eski Çağlarda Atların Ehlileştirilmesi!!!

admin | 18 Aralık 2015 | Genel, Tarih

Eski uygarlıklarda arabalar ve sabanlar öküz ve eşekti. Her iki unsurda yavaş ve zayıftı. İşte bu nedenle savaşlarda hayvan taşımacılığı pek başarılı biçimde kullanılamadı. Mızrak, kalkan ve kılıç kullanılarak rastgele ya da yığınlar halinde insan gruplarından oluşmaktaydı.

Bu olaylar döneminde MÖ 2000 yıllarında çevik bir hayvan olan at Iran steplerinde bulunan göçebeler tarafından evcilleştirilmişti. At, eşekten daha büyük ve güçlüydü, ayrıca öküzden de daha zekiydi. Yine de ilk başlarda taşıma için elverişsiz sayıldı, çünkü atın koşulması zordu.

imagesCA09AE03

Sonradan MÖ 1800 yıllarından biraz önce atı özel bir amaçla kullanılan hafif yük taşıması için kullanmaya başlandı. Hafif bir araba yapılarak, iki büyük tekerlek ve ancak bir insanı taşıyacak büyüklükte ufak bir platformdan oluşuyordu. Tekerlekler parmaklıklar yapılarak hafifletildi, ayrıca dingil kullanımı öyle bir hale geldi ki ayrı ayrı dönebiliyorlardı. Sonuçta iki tekerlekli bir savaş arabası yapıldı.

imagesCAFV9S2L

Hafif yüklü arabalar ve atlar, yürüyen bir askerden daha fazla yol alıyor ve koşabiliyordu. Manevra kabiliyeti nedeniyle yön değiştirmesi rahat oluyordu. Bu durum ilk önce göçebeler tarafından fark edildi. Böylece yaya askerlere karşı üstünlük sağlandı. Akıncı göçebeler belirli bir dönem için barbar egemenliği altına giren Fırat-Dicle Vadisi’ne dalıp girdiler. Göçebeler sonra günümüzün Suriye ve Kuzey Irak’taki Mitanni krallığını ve günümüzün Doğu Türkiye’sinde ki Hitit krallığını kurdular. MÖ 1700 yılında atlılar Kenan ülkesine ve sonra da ilk kez yabancı istilacıların eline düşen Mısır’a ayrıca Hidistan’a girdiler. Bu istilalar yerleşim yerlerini yıktı bu da yeniliklerin ve yeni fikirlerin oluşmasını sağladı.

706 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım