Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Düzenli Ordunun Kurulması!!!

admin | 05 Kasım 2017 | Genel, Tarih

Düzenli ordu 1920 yılında kuruldu. Yunan işgaline karşı çeşitli ceplerede Kuvayi Milliye birlikleri direniş gösteriyor ama kesin bir sonuç elde edemiyorlardı. Oysa işgal ordularını yurttan çıkarmak için bütün kuvvetleri, büyük ve disiplinli ordular haline dönüştürmek ve tek elden sevk ve idare etmek gerekiyordu.

Kuvayi Milliye’ye gibi düzensiz bir gruplarla Kurtuluş savası kazanılamazdı. Bu küçük gruplar sadece oyalama ve yıpratma savaşları veren ve disiplinsiz davranışlar sergileyen bu nedenle zararlı olmaya başlayan gruplardı.

Sivas Kogresi’nden sonra Kuvayi Milliye komutanlığına atanan Ali Fuat Paşa, Yunanlılarla yaptığı Gediz Savaşı’nda başarılı olamamış ve bu görevinden alınarak Moskova’ya elçiliğe 1921 yılında gönderilmiştir. Daha sonra Batı Cephesi komutanlığına Genelkurmay başkanı Albay İsmet Paşa tayin edildi. Gediz Muhaberesi düzenli orduya geçilmesi gerektiğini ispatladı. Böylece Kasım 1920 yılında TBMM’nin aldığı kararla Batı Cephesi’ndeki kuvvetler birleştirilerek düzenli ordu kurulmaya başlandı.

Düzenli orduya geçerken Batı Cephesi iki kısma ayrıldı. Kuzeyde kalan cephe komutanlığına Albay İsmet Paşa, güneyde kalan cephe komutanlığına Albay Refet Paşa atandı. Her iki cephe de Genelkurmay Başkanlığına bağlandı. Böylece yeni Türk ordusunun temelleri atılmış oldu. Güney ve Kuzey Cephesi II. İnönü Savaşı’ndan sonra birleştirilerek komutanlığına Albay İsmet Paşa getirildi.

Düzenli orduya geçiş sırasında birçok sorun ile karşılaşıldı. Örneğin;

Asker kaçaklarına karşı Firariler Kanunu çıkarıldı.

İstiklal Mahkemeleri kuruldu,

Çerkez Ethem ve diğer Kuvayi Milliye şefleri ikna edilmeye çalışıldı. Karşı çıkanlar üzerine kuvvet gönderildi. Çerkez Ethem’in yenilmesi ile düzenli ordunun kurulması yolunda en büyük engel kaldırılmış oldu,

İç güvenlik için Seyyar Jandarma birlikleri kuruldu,

Rum Pontus devletini kurmak isteyenleri etkisiz hale getirmek için Merkez Ordusu adıyla birlikler kuruldu,

Ordunun subay ihtiyacını karşılamak amacıyla Ankara’da, Subay mektebi açıldı,

Sovyet Rusya silah yardımında bulundu,

Ermenilere ait silah ve cephaneler ele geçirildi,

İtilaf devletlerinin depolarından silah ve malzemeler kaçırılırak ordunun kullanımına verildi.

Kaynak: www.wikipedia.com

326 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım