24 Aralık 2017

KPSS Tarih: Cumhuriyet Dönemi Türk kadını!!!

KPSS Tarih: Cumhuriyet Dönemi Türk kadını!!!

Orta Asya’da kurulan ilk Türk devletlerinde kadın ve erkek eşit haklara sahipti. Devlet yönetiminde, Hakanların yanında Hatun adı verilen eşlerde söz sahibiydi. Kadınlar ata binip ok atar, güreş gibi ağır sporlar yapar ve savaşlara katılırlardı. Toplumda tek eşlilik prensibine bağlı kalınır ev eşleri ortak malı sayılırdı.

Osmanlı Devleti döneminde kadın haklarında gerileme oldu. Kadınlar evlenme, boşanma, miras ve eğitim işlerinde pek çok haklarını kaybettiler. Ailede, erkeğin hukuksal ve sosyal üstünlüğü kadını iyice güçsüzleştirirdi. Böylece poligami aile tipi  oluştu. Bunun sonucu olarak erkek, birden çok kadınla evlenebilme özgürlüğüne kavuşmuştur. Üstüne üstlük erkek, dilediği zaman tek taraflı bir irade ile eşini boşayabilme hakkını kendinde bulmuştur. Kadın erkek mirastan eşit yararlanamıyor, mahkemelerde kadının tek başına şahitliği kabul edilmiyordu.

Kurtuluş Savaşı yıllarında, erkeği cepheye giden Türk kadını çocuğunu yetiştirmiş ve evinin geçimini sağlamıştır. Hatta silah ve cephane taşıyarak savaşa katılmıştır. Bu davranışı ile Türk kadını, Türk toplumundaki önemli yerini bir defa daha ispat etmiş oldu.

1926 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen medeni kanun ile Türk kadınına yüzyıllarca ihmal edilen hakları verilmiştir. Kadın iş ve aile hayatı içinde sahip olduğu ruh bakımından erkekle eşit hale getirilmiş, toplum hayatının her alanında yer almıştır.

Medeni Kanun ile kazanılan sosyal ve ekonomik haklardan sonra Türk kadınına yönetimde görev alabilmesinı sağlayan siyasi haklar 1930 yılından itibaren verilmeye başlanmıştır. Kadınlar 1930 yılında belediye seçimlerine katılma hakkı, 1933 yılında muhtarlık ve ihtiyar heyeti üyeliği için seçme ve seçilme hakkı, 1934 yılında da Anayasa değişikliği ile Avrupa ülkelerinin birçoğundan önce milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanındı. Dünyada kadın erkek eşitliği, insan hakları bildirgesi ve insan hakları sözleşmesi ile uluslararası hukuk kuralları haline getirilmiştir.

8 Nisan 1935 yılında Atatürk’ün himayesinde İstanbul’da dünyanın dört bir yanından gelen kadınların katılımıyla Milletlerarası İlk Kadın Kongresi toplanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.