06 Eylül 2015

KPSS Tarih: Cumhuriyet Dönemi İsyan ve Olaylar!!

KPSS Tarih: Cumhuriyet Dönemi İsyan ve Olaylar!!

 

Ağrı Olayları: bazı aşiret reislerinin batıya göç etmesini ön gören kanunun çıkarılması ile Türk, Türkmen ve Azeri vatandaşların bölgeye yerleştirilmesi amaçlanmıştır. Çıkarılan isyan 1930 da sona ermiştir.

Nasturi isyanı: İngilizler tarafından Hakkari bölgesinde Arap ve Hristiyan nasturilerin kışkırtılması sonucu çıkmıştır. Böylece Musul konusunda avantaj elde etmişlerdir. İsyan 1924 yılında gerçekleşmiştir.

Dersim Olayları: Seyit Rıza önderliğinde gerçekleşen ayaklanma il valisi Abdullah Alpdoğan tarafından askeri harekat sonucu bastırılmış ve ilde zorunlu göçler gerçekleşmiştir. 1938 yılında bastırılan ayaklanmanın öncüsü Seyit Rıza ve adamları idam edilmiştir.

Bozkurt-Lotus Olayı: Türk gemisi Bozkurt ve Fransız gemisi Lotus’un çarpışması sonucu çıkan olaydır. Türkiye konuyu Cemiyet-i Akvam’a taşınmış ve Türk tarafı haklı bulunmuştur. Bu olayla birlikte Kabotaj Kanunu çıkartılması hızlanmıştır (1926)b

Bursa Olayı: Bursa Ulu Camii’de Türkçe ezan okunması ve kamet getirilmesi sonucu çıkan olaydır. 1 Şubat 1933 bastırıldı.

Mutki İsyanı: Şeyh Sait isyanından sonra uygun ortam bulan bazı feodal liderlerin Bitlis-Mutki bölgesinde başlattığı isyandır.

Vogan-Li Olayı: Türkiye’de Voganly tren işletmenliği yapan bir Fransız şirketin elemanlarına Fransızca konuşmayı zorunlu kılması sonucu çıkan tepki gösterisidir. 25 Şubat 1933 deki bu olay Türk milliyetçiliğinin önemini gösterir.

Razgard Olayı: Bulgaristan’daki Türk mezarlıkların Bulgarlar tarafından tahrip edilmesi İstanbul’da tepki gösterisine neden olmuştur. 20 Nisan 1933 yılında Türkiye’de Bulgar mezarları oranırılarak kültürel bir ders verilmeye çalışılmıştır.

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.