17 Aralık 2015

KPSS Tarih: Çömlekçiliğin Tarihi Gelişimi!!!

KPSS Tarih: Çömlekçiliğin Tarihi Gelişimi!!!

Birşeyler taşımak insanlar için zaman içerisine külfet haline gelmiştir. Nesneler hayvan derilerinin içinde de taşınabilir, fakat derilerin şekli uygunsuz ve ağırdılar. Sukabağı diğer taşıma aracıydı, ancak kullanımı sınırlıydı. Daha sonra insanlar liifleri örerek sepet yapmaya başladılar. Böylece hem hafif hem kullanışlı haldeydiler.

360_hatti-alacahoyuk

Sepetler katı, kuru nesneleri taşımada işe yarıyordu. Ancak zeytinyağı, un ve su taşınamıyordu. Sepetleri balçıkla sıvayarak durumu kurtarmaya çalışmış ise de zaman içerisinde sepetin sallanması ve çarpması sonucu balçıklar düşüyordu. Zaman içerisinde bu düşünce gelişerek güneş altında pişmesi sağlanırsa çamur daha kurur ve tozlarla sıvıları taşımak daha rahat hale gelir diye düşünüldü.

Bu düşünce sistemi kille işe başlayıp kap şekillendirerek güneşte kurumaya bırakma düşüncesini ortaya attı. MÖ 9000 yıllarına kadar uzamaktadır. Ancak kapların yumaşak olması ve fazla dayanmasını olumsuz etkiliyordu. Demek ki daha kuvvetli bir ısıya ihtiyaç vardı. Böylece topraktan yapılma bu kaplar ateşe sürülüp sert çömlekler oldular. Bu tür çömlekler MÖ 7000 yıllarında rastlanır. Bu ateşin ışık, ısı ve pişirme dışında başka birşey ilk kullanımıdır.

Clipboard02

Sıvılar daha rahat taşınırken artık yemek yapmanın, sebzeleri ve etleri haşlamanın yolları da ortaya çıktı. Süsleme sanatı gelişti. Değiş tokuş edilebilen bir ürün haline geldi. Dayanıklı bir ev ürünü olduğu için sık sık el değiştiriyordu. Böylece çömlek üzerinde ticaret yapılmaya başlandı.

İlk başta kil sıkıştırılmış ve ona kap şekli verilmişti bu da çömleğin yamru yumru ve asimetrik fakat yine de iş görür bir şey haline gelmesini sağladı. Oysa kap döndürülebilse, elin yaptığı kısmen daha hafif bir basınç simetrik silindir şeklini ortaya çıkarır ve basınçta uygun arttırmalarla veya aşağı doğru itmeyle, simetriyi koruyarak temel isindirin komplike değişimleri yaratılabilir. Burada kil yatay ve daire şeklinde bir tahta ya da taş dilimi üzerine yerleştiriliyordu. Dilimin altında bir çubuk içinde dengelenen merkezi bir sivri uçlu sopa vardı ve hepsi birden hızla dönüyorlardı.

untitled

Çömlekçi tekerleği, tekerleğin kullanılışının ilk örneklerinden ve ekseni üzerinde dönen hareketin ilk kullanımlarından biriydi. İlk olarak ne zaman kullanıldığı bilinmiyor, fakat genelde tekerlek fikrini ve tekerleği taşımayı akla getirmiş olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.