Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Büyük Selçuklu Devleti (1018-1157)

admin | 29 Kasım 2015 | Genel, Tarih

 

Gaznelilere karşı kazanılan Dandanakan zaferinden sonra Büyük Selçuklu Devleti kurulmuştur. Devletin kurucusu Tuğrul Bey ve kardeşi Çağrı Bey’dir. Anadolu Türkleşmeye böylelikle başlamıştır. Sultan Alparslan zamanında yapılan Malazgirt Savaşıyla Anadolu’nun kapıları Türklere kesin açılmıştır. Anadolu’da barış ve hoşgörü esasına dayalı bir yayılma süreci izlenmiştir.

Selçuklular; Bağdat üzerine seferler düzenleyerek Abbasi halifesinin üzerinde bulunan Şii Büveyhoğullarının baskısını kaldırmıştır. Bu nedenle Tuğrul Bey dinin direği anlamına gelen “Rükneddin” ismi ile “Doğunun ve Batının Sultanı” ünvanı verilmiştir. Böylece İslam dünyasının dini lideri Abbasi halifesi iken siyasi lideri Selçuklu Devletine geçmiştir.

Büyük Selçuklu Devleti Malazgirt savaşına katılan komutanlara fethettikleri toprağın mülkünü ve yönetme hakkını vermiştir. Bu durum Anadolu’da Türk-İslam ilerleyişinin hızlanmasına ve feodal beyliklerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Saltuklular, Danişmentler, Mengücekliler, Artuklular gibi…

Şii Fatımiler kendilerine karşı büyük bir tehdit olarak gördükleri Selçuklu Devleti’nin  savaş alanlarında yenememiştir.

Haçlı Seferlerinin başlaması ülkedeki siyasal gelişmeleri olumsuz yönde etkilemiştir. Bu sebeple Mehmet Tapar, Berkyaruk dönemleri fetihler açısıdan durağan geçmiştir.

Sultan Sencer; Katvan savaşında Karahıtaylara yenilmiştir. Bu savaş Büyük Selçuklu Devleti’ni yıkılış sürecini başlatmıştır. Selçuklularda otoritenin sarsılmasıyla Salgurlular, İldenizoğulları, Börüler, Zengiler, Begtiginoğulları gibi atabeylikler bağımsızlıklarını ilan etmişlerdir.

Selçuklular; İran’da kurulduğu için İranlı Müslümanlara yönetimde daha çok söz hakkı tanımış resmi dil olarak Farsça’yı kullanımşlardır. Bu tutum, devletin kurucu unsuru olan Türkmenlerin “Oğuz İsyanını” çıkarmalarına sebep olmuştur. Oğuz isyanı sonrasında Büyük Selçuklu Devleti yıkılmıştır.

767 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım