Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Bronzun Tarihi ve Gelişimi!!!

admin | 17 Aralık 2015 | Genel, Tarih

Eski Çağ’da bazı cevherlerden elde edilen bakır diğerlerinden daha sert olduğu fark edildi. Bunun nedeni bakır madeninin saf olmamasıdır, ısıtıldığı zaman bakırla birleşerek alaşım meydana getiren diğer maddelerle karışık olabilir. Bu tür karışımlardan biri bakır ve arsenik, fakat arseniğin zehirli olması insanların zehirlenmesine yol açtığı anlaşıldı. Bu karışık cevherlerin tehlikesi sonucu bu teknikler kullanılmamıştır.

Zaman içerisinde bakırın sert halinin eritilmesinden elde edilen başka bir tür cevher karışımı bulundu. Bu karışım kalay cevheriydi ve sert bakır da bakırkalay alaşımıydı. Bu alaşıma Farsça Bronz denildi.

untitled

Kaya kadar sert olan bronz ile sert kenarlı bir yüzey elde etmek daha kolaydı ve tabii buna pek sık ihtiyaç görülmese de gerektiğinde kolayca şekil verilebiliyordu. Zaman içerisinde bronz; aletler, silahlar ve zırhlar için kullanılmaya başlandı.

MÖ 3000 yıllarında Ortadoğu Bronz Çağı’ndaydı. Bakır eritme ve bronz yapma metotları yaygınlaştıkça bu teknik yavaş yavaş diğer bölgelerde de uygulanmaya başlandı.

Bronzun tarihe vurduğu en büyük damga; Yunanlı ve Truvalı savaşçıların bronz zırhlarla savaştığı, bronz kakanlar taşıdığı ve bronz kılıçlarla bronz uçlu mızrakları kullandığı Truva Savaşı’nın öyküsünü anlatan Homeros’un İlyada’sının meydana gelmesinde büyük katkısı olmasıydı.

625 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım