17 Aralık 2015

KPSS Tarih: Bakırın Tarihi ve Gelişimi!!!

KPSS Tarih: Bakırın Tarihi ve Gelişimi!!!

MÖ 4000 yıllarına dek iki milyon yıllık bir dönemde aletler ve silahlar taştan, tahtadan ve kemikten yapılıyordu. Bu insan familyası olarak Homo habilis döneminden başlayarak devam etmiştir. Taşın diğer meteryallerden daha fazla kullanıldığı bu dönemler içinde Taş çağı olarak bilinmesine neden olmuştur.

untitled5

Taş çağı taş kullanımının gittikçe gelişen tekniklerine göre Paleolitik, Mezolitik ve Neolitik dönemlere yani Eski Taş, Orta Taş ve Yeni Taş sözcükleriyle bölünmüştür. Yine bu dönem içerisinde taş gibi görünen değişik meteryallerde bulunmuştur. Bu garip meteryaller parlak ve aynı boydaki sıradan taşlardan daha ağırdılar. Ayrıca bu taşlara vurulduğunda sıradan taşlar gibi ayrılmıyor veya parçalanmıyor sadece şekilleri değişiyordu.

İşte taş diye nitelendirilen metallerin fark edilmesi böyle oldu. Düzinelerce farklı metal bilinmektedir, fakat çoğunluğu metal olmayan maddelerle bileşik durumdadır ve sonuçta ortaya kayalık maddeler çıkar. Sadece tesirsiz ve diğer maddelerle birleşme eğilimi göstermeyen metaller serbest durumda bulunabilir. Serbest bulunması en kolay üç yetersiz metal diğer metaller arasında bile enderdir. Bunlar bakır, gümüş ve altındır. Ender bulunmaları metal sözcüğünün Yunanca aramak teriminden gelmesinden anlaşılabilir.

MÖ 5000 yılı veya daha öncesinde insanlar tarafından metaller işlenmeye başlandı. Bunlar metalik parlaklıkları ve dövülerek ilginç şekiller verebilme özellikleri nedeniyle ilk başlarda hemen hemen sadece takı olarak kullanılıyorlardı. Aralarında en fazla tercih edilen altındı, çünkü renginin sarı olması, en ağır ve en tesirsizdi. Zaman karşı direniyordu. Çok açık sarı olan gümüş zamanla kararıyor ve kırmızımsı olan bakır ise yeşile dönebiliyordu. İlginçtir ki bakır ilk zamanlar Kıbrıs adasında bulunmuştur.

Zaman içerisinde Maden cevheri içerisinde bulunan özel kayalar sayesinde metallere ulaşılabileceği anlaşıldı. Zaman içerisinde bollaştı, ilk bulunan bakırdı. Bakır; oksijen ve karbonla belirli cevherlerde bazen de her ikisiyle birleşmiştir. Bakırın buralardan saf formda elde edilebileceği keşfi MÖ 4000 yılında gerçekleşir.

untitled 3

Bakır; ateşle yakıldığında karbon, karbondioksit gazanı oluşturacak şekilde cevherdeki oksijenle birleşiyor, karbondioksit havaya karışıyor ve geriye de metalik bakır kalıyordu. Gözlemci biri ateşin külleri arasında kırmızımsı küreciklere dikkat etmiş olmalı ve sonunda durum anlaşılmıştır. Böylece maden bilinçli bir şekilde ısıtıldı, böylece ateş cevherlerden metal elde edilmesi anlamına gelen metalurjiyi olanaklı kıldı.

Bakır takılar daha yaygın hale geldi, ancak bakır alet olarak kullanılmıyordu. Bakır çabuk formunu kaybediyor ve çabuk körleniyordu. Her kullanımdan sonra biçim kaybetmesi nedeniyle tekrar düzeltilmesi olanaklı değildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.