Hoşgeldiniz  

KPSS tarih: Atatürkçü Düşünce Sistemi!!!

admin | 24 Şubat 2018 | Genel, Tarih

Atatürk’ün devlet, fikir ve ekonomik hayata ayrıca toplumun temel kurumlarına ilişkinin gerçekte fikir ve  ilkelerine Atatürkçülük denir. Bunu aynı zamanda Atatürkçü düşünce sistemi de denir.  Atatürkçülük akıl ve bilim yol göstericiliğin de Türkiye’yi ve Türk kültürünü çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkarmayı amaç olarak kabul eder.  Türk kültürünün bugün ve gelecekte tam bağımsız olarak milli egemenliğine dayalı demokratik velayet var içinde rahat ve mutlu bir yaşam sürmesini hedefler.

Atatürkçü düşünce sisteminde amaç; Çağın ihtiyaçlarına uygun sosyal ve siyasal  kurumlara sahip, modern bir toplum oluşturmaktır. Türk toplumunun askerlikte, ekonomide, bilimde, sanatta, siyasal ve sosyal alanlarda dünyadaki en ileri toplumlar arasına girmesini sağlamaktadır. Türk milletini insanlık Ailesi içerisinde layık olduğu için şerefi yere yükseltmektir.

Atatürkçü düşüncenin hedeflerinden birisi de tam bağımsız ve milli egemenliğe dayalı güçlü bir devlet oluşturmaktır. Ayrıca Atatürkçülük, Milli Egemenlik ilkesinin doğal bir sonucu olarak da demokrasinin ve anayasa abiciğim yerleşmesini amaçlar. Atatürk tam bağımsızlık ve milli egemenlik ilkelerini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temel unsurları olduğunu düşünmüştür.

Atatürkçülüğün nitelikleri;

Türk milletinin ihtiyaçlarından doğmuştur,

Temelinde Milli kültürümüzü ve evrensel değerler vardır,

Akla ve bilime dayanır,

Bir bütündür,

Yabancı siyasal akımlar ve ideolojilerden etkilenmemiştir.

Atatürkçü düşüncede Milli güç unsurları; siyasi, ekonomik, askeri ve sosyokültürel güç dan oluşmaktadır.

Siyasi güç; Siyasi güç devletin yapısı, işlevi, yönetimi, iç ve dış politikası ile ilgilidir. Atatürk’ün düşünce sistemindeki Siyasi güç kavramı Her şeyden önce millet iradesine dayalıdır.

Ekonomik güç; ülkenin kalkınması için yararlanılan kaynakları, insan gücünü ve uygulanan ekonomik Politikalar kapsar. Milli Mücadele’nin kazanılmasından sonra İzmir’de  bir iktisat kongresini düzenleyen Atatürk, askeri zaferler ekonomik zaferle güçlendirmek için çalışmalara başlamıştır.

Askeri güç; ülkeyi iç ve dış tehlikelere karşı korumak için oluşturulan askeri güçtür. askeri gücümüzü Türk Silahlı Kuvvetleri oluşturur. Türk Ordusu Atatürkçü düşünce sisteminin temel unsurlarındandır.

Sosyo-Kültürel güç; toplumun dil, din, kültür, sanat, tarih bilinci, gelenek, hukuk gibi değerlere toplumun sosyal kültürel güç adı verilir. İnsan gücü İstiklal Savaşı’nın kazanılmasında önemli bir etkendir. Cumhuriyetin 10. yılında cumhuriyetin  sadık 15 milyon eğitimli genç bir nesil, Türkiye’nin en önemli bir gücü ve övünç kaynağı olmuştur.

174 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım