Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: Anadolu’ya İlk Türk Akınları ve Anadolu’daki İlk Türk Beylikleri!!!

admin | 29 Kasım 2015 | Genel, Tarih

Anadolu’ya ilk türk akınları Hunlar tarafından yapılmıştır. Bunu sırasıyla Sibir Türkleri izlemiştir. Abbasi himayesinde bulunan Türkler Anadolu’da Avasım denilen Tarsus, Urfa, Maraş gibi şehirlere yerleştirilmişlerdir.

Anadolu’da yurt edinme çabası ilk olarak Tuğrul ve Çağrı Beyler tarafından 1016 ve 1018 yılları arasında gerçekleşmiştir. Selçuklular, Bizans’ın himayesinde bulunan Gürcüleri, Pasinler savaşında 1048 yılında mağlup etmiştir. Bu savaş Türklerin bölgede kalıcı olarak kalmasını sağlamıştır. Sultan Alparslan Ani Kalesini 1064 yılında fethetmiş ve Ermeni Vaspuragan krallığına son vermiştir.

Malazgir savaşı Anadolu’da Türk egemenliğini perçinlemiş, bölgede otoritesi zayfılayan Bizans, Malazgirt Savaşı’ndan sonra Türk akınlarını engelleyemez olmuştur. Türk akınları haçlı ordusunun kurulmasını sağlamıştır.

Selçuklu hükümdarı Alparslan 1071 Malazgirt savaşından sonra orduda bulunan komutanlara ele geçirdikleri toprakları yurt edinme ve yönetme hakkı vermiştir. Bu durum Anadolu’da Türk ilerleyişini hızlandırmış ve feodal karakterli beyliklerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Beyliklerin Türk tarihine olan katkıları;

Anadolu’nun islamı benimsemesi ve Türkleşmesini sağlamak,

Türk-İslam kültürüne ait mimari eserler yaparak bölgeyi bayındır hale getirmek,

Bizans’ın Anadolu’daki otoritesinin zayıflamısını sağlamıştır.

583 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım