29 Kasım 2015

KPSS Tarih: Anadolu Selçuklu Devleti (1077-1308)

KPSS Tarih: Anadolu Selçuklu Devleti (1077-1308)

Büyük Selçuklu Devleti’nin devamı niteliğinde olan Anadolu Selçuklu Devleti Kutalmışoğlu Süleyman Şah tarafından 1077 yılında kurulmuştur. Bizans’tan İznik ve İzmit’i alan Suleyman Şah, İznik’i başkent yapmıştır. Ülkeyi Adana, Tarsus ve Hatay kadar genişleterek Suriye’ye doğru yönelmiştir. Ancak bu durum Suriye Selçuklularını tedirgin etmiştir ve iki ülke arasında savaş çıkmasına neden olmuştur. Bu savaş kaybedilmiş ve Süleyman Şah öldürülmüştür.

Süleyman Şah’ın ölümü ile ülkede istikrarsızlık baş göstermiştir. 6 yıllık iktidar boşluğu I. Kılıçarslan tarafından doldurulmuştur. Bu dönemde Çaka Beyliği’ne son verilmiş ve Haçlı sferlerinin başlamasıyla Konya’nın başkent olmasına karar verilmiştir.

II. Kılıçraslan döneminde, Bizans’a karşı kazanılan Miryakefalon savaşıyla Anadolu kesin Türk yurdu haline gelmiştir. Bizans, Türkleri Anadolu’dan çıkartamayacağını anlamış ve saldırıdan savunmaya geçmiştir. Bu dönemde Danişmentlilere son verilmiştir. II. Kılıçarslan ölmeden önce ülkeyi 11 oğlu arasında paylaştırmıştır.

I. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında Trabzon-Rum İmparatorluğu yenilmiş. Antalya salınarak bir donanma kurulmuştur. Venediklilerle ticaret sözleşmesi imzalanarak gümrük vergileri düşürülmüştür.

İzzettin Keykavus zamanında Trabzon rum İmparatorluğu’ndan Sinop alınmış ve burada bir tersane kurulmuştur. Kıbrıs Krallığı ile ticari anlaşmalar yapılmış ve ülkede ticareti geliştirmeye yönelik bazı girişimlerde bulunulmuştur.

Alaaddin Keykubat zamanında Mengüeklilere ve Artukluların bir koluna son verilmiş, Anadolu da Türk birliği sağlanmaya çalışılmıştır.

Harzemşahlar, Yassıçemen savaşıyla mağlup edilmiş, deniz aşırı sefer yapılarak Kırım alınmıştır. Ticari alanda İpek Yolu’nda güç kazanılmak istenmiştir. Moğol akınlarına karşı sınırlar güçlendirilmiştir.

III. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde, Türkmenler tarafından dini ve mali gerekçelerle Anadolu’da Baba İshak isyanı çıkarılmıştır. İsyan devlet otoritesini zayfılatmıştır. Anadolu’yu ele geçirmek isteyen Moğol İlhanlılarla yapılan Kösedağ Savaşı sonrasında devlet dağılma sürecine girmiştir. Savaş sonrasında Anadolu’da siyasi birlik bozulmuştur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.