Hoşgeldiniz  

KPSS tarih: 2. İnönü Savaşı!!!

admin | 24 Aralık 2017 | Genel, Tarih

2. İnönü Savaşı 23 Mart 1921 yılında başladı. Londra konferansından sonuç alamayan İtilaf Devletleri Sevr Antlaşması’nı Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul ettirmek amacıyla Yunanlıları yeniden taarruza geçirmişlerdir.

Yunanlıların amacı; kendilerini İtilaf devletlerine  ispatlamak, Birinci İnönü yenilgisinin intikamını almak ve Türk ordusunun güçlenmesine imkan vermemek, Eskişehir ile Kütahya’ya ele geçirip Ankara üzerine yürümekti.

İsmet Paşa komutasındaki Türk ordusu, İnönü’de Yunanlıları bir kez daha durdurmayı başarmıştır. Geri çekilen Yunanlılar Aslıhanlar Savaşı ile daha da batıya çekilmek zorunda kalmışlardır. Ancak Yunanlıların Dumlupınar’dan çıkarılması sağlanamadı. Bu durum ordumuzun halen taarruz gücünde olmadığını gösterir. İkinci İnönü Savaşı’nın Kurtuluş Savaşı içindeki başlıca rolü düşmanı oyalamak suretiyle zaman kazandırmış olmasıdır.

2 İnönü Savaşı’nın önemi ve sonuçlarına bakıldığında;  meclis başkanı Mustafa Kemal Atatürk cephe komutanı İsmet İnönü’ye gönderdiği kutlama telgrafında “ siz orada yalnız düşmanı değil, milletin makus talihini de yendiniz” diyerek Zafer’in önemini vurguladı.

Cephenin kuzey ve güneyinde ki birlikler birleştirilerek İsmet Paşa’nın komutasında verildi. İngiltere Türkiye Büyük Millet Meclisi ile ilişki kurup yeniden bir anlaşmaya varmak için Malta’da tutuklu bulunan 40 Türkü serbest bıraktı. İtalyanlar, Anadolu’dan çekilmeye başladı.  Fransızların Barış önerisi çok ağır şartlar taşıdığından reddedildi. İngiliz ve Yunan parlamentosunda ümitsizlik başladı.

247 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım