25 Aralık 2016

KPSS Tarih: 1908 II. Meşrutiyetin İlanı ve Sonuçları!!!

KPSS Tarih: 1908 II. Meşrutiyetin İlanı ve Sonuçları!!!

1908 yılında II. Meşrutiyet ilan edildi. Nedeni; İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin gizli çalışmaları, 1908 Reval Görüşmesi sorasında İngiltere, Fransa ve Rusya’nın, Osmanlı Devleti’nin durumu, Boğazlar ve Balkanların geleceğiyle ilgili kararlar alarak, Mekadonya’nın özerkliğine karar vermeleri ve İttihatçıların ayaklanmaları üzerine II. Abdülhamit’in bu isyanların yayılmasını önlemek için II. Meşrutiyet’i ilan 23 Temmuz 1908 yılında ilan etmesi gösterilebilir.

II. Meşrutiyet’in Sonuçları: İttihatçıların Meşrutiyet’in ilanıyla uğraştığı sırada;

Avusturya, Bosna-Hersek’i,

İngiltere, Kıbrıs’ı,

Bulgaristan bağımsızlığını ilan edip, Doğu Rumeli’yi,

Yunanistan Girit’i resmen topraklarına kattı.

Bu dönemde ilk siyasi partiler kurularak faaliyet gösterdiler. Bu partilerin başlıcaları; İttihat ve Terakki, Ahrar (Hürler) Partisi, Hürriyet ve İtilaf Fırkası, Fedekaran-ı Millet Cemiyeti, İttihad-ı Muhammediye Fırkası, Osmanlı Demokrat Fırkasından oluşmaktaydı.

Meşrutiyet’e karşı olanlar İttihat ve Terakki’ye karşı olan partilerin (Ahrar) bünyesine girerek halkın dihi duygularında da faydalanarak halkı isyana teşvik ettiler. Ayrıca Volkan ve Serbesti gazelerinin İttihat ve Terakki Partisi aleyhine yazmış oldukları yazılarda isyanda etkili oldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.