25 Aralık 2016

KPSS Tarih: 1878 Berlin Antlaşması!!!

KPSS Tarih: 1878 Berlin Antlaşması!!!

1878 yılında imzalanan Ayastefanos anlaşması batı ülkelerinin işine gelmediğinden Alman İmparatorluğunun kurucusu Bismark başkanlığında Berlin’de Osmanlı, İngiltere, Rusya, Avusturya, Fransa, İtalya ve Almanya’nın katıldığı bir kongre düzenlendi. Bu kongrede Berlin Antlaşması imzalandı. Kongre sırasında İngiltere kongrede Osmanlı haklarını korumayı vaat ederek Kıbrıs’ı işgal etti.

Bu anlaşmayla alınan kararlar; Sırbistan, Karadağ, Romaya bağımsız olarak kaldı,

Bulgaristan üçe ayrıldı,

Makedonya ıslahat yapılmak üzere Osmanlı devletine bırakıldı,

Doğu Rumeli’ye özerklik verildi,

Asıl Bulgaristan Osmanlı Devleti’ne bağlı prenslik durumuna geldi,

Kars, Ardahan, Batum Rusya’ya, Doğubeyazıt Osmanlı Devletine bırakıldı,

Bosna-Hersek’in yönetim ve denetim geçici olarak Avusturya’ya bırakıldı,

Ermenilerin oturdukları yerde ıslahatlar yapılacaktı,

Osmanıl devleti savaş tazminatı ödeyecekti,

Karadeniz ve boğazlar konusunda Paris Antlaşması’ndaki gibi devam edilecekti.

Sonuç olarak; Berlin antlaşması Osmanlı Devleti’nden çok İngiltere’nin Ortadoğu’daki çıkarları üzerinde hak iddia etmeye başlayan Rusya tehlikesini azalttı. İngiltere, Berlin Antlaşması’ndan önce Rusların Akdeniz’e inmesini engellemek ve Doğu Akdeniz ile Süveyş Kanalı’nın kontrolünü sağlamak için Osmanlı ile anlaşarak Kıbrıs’ın yönetimine 1878 yılında el koydu. Kıbrıs geçici olarak verildiği halde İngiltere I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin savaşa girmesi nedeniyle adaya tamamen el koydu. II. Dünya Savaşı’na kadar da adada hüküm sürdü.

Ayrıca; İngilizler Kıbrıs Adası’nı işgal etmekle Osmanlı Devleti’nin toprak bütünlüğünü korumaktan vazgeçmiş ve Osmanlı topraklarını paylaşımına katılmıştır. Berlin Antlaşması, İngiltere’nin Osmanlı toprak bütünlüğünü koruyormuş gibi göründüğü son etkinliktir. İngilterenin tutum değiştirmesi Osmanlı’yı Almanlara yaklaştırdı.

Osmanlı devleti Berlin Antlaşmasıyla; Balkanlarda geniş toprak kaybına uğramıştır. Osmancılık akımı, etkisini yitirmiş ve milliyetçilik akımlarının başarısı ortaya çıkmıştır. Bulgaristan’ın parçalanmasıyla Rusya’nın Balkan egemenliği ve Ege Denizi’ne inmesi engellenmiştir. Ayrıca I. Dünya Savaşı’na kadar Osmanlı-Rus başırının devamını sağlamıştır. Berlin Antlaşması ile ilk defa Türk tarihinde Ermeni Sorunu ortaya çıkmış, bu sorun batılı devletlerin müdahelesiyle uluslararası bir sorun haline gelmiştir. Ermenier, komisyon ve dernekler kurarak 1883’te bağımsızlık için Doğu Anadolu’da isyanlar çıkarmışlar, II. Abdülhamit’e de suikast düzenlemişlerdir. Bu anlaşmayla Osmanlı devletinin dağılması hızlanmış oldu.

Berlin Antlaşması’ndan sonra kaybedilen topraklar;

Mısır: İngizler tarafından 1882 yılında işgal edildi,

Tunus: Cezayir’den sonra Fransa 1881 yılında işgal etti,

Bulgaristan: 1908 yılında II. Meşrutiyet’in ilanı sırasında bağımsızlığını ilan etti,

Bosna-Hersek: 1908 yılında II. Meşrutiyet’in ilanı sırasında Avusturya, Bosna-Hersek’i topraklarına kattığını ilan etti,

Girit: 1897 yılında Girit sorunu yüzünden Türk-Yunan savaşı başladı. Osmanlı ordusu Atina’ya girmek üzereyken İngiltere’nin adayı girmesiyle İstanbul Antlaşması yapıldı. Bu antlaşma ile Girit fiilin kaybedildi. Yunanistan, 1908 yılında meşrutiyetin ilanı ile Girit’i topraklarına kattığını açıkladı. Osmanlı 1913 Atina Antlaşması ile Girit’in, Yunanistan’a ait olduğunu kabul etti.  I. Meşrutiyet’in sona ermesiyle II. Meşrutiyet’in ilanını kadar geçen döneme İSTİBDAT yani BASKI dönemi denilmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.