Hoşgeldiniz  

KPSS Tarih: 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı!!!

admin | 25 Aralık 2016 | Genel, Tarih

93 Harbi olarakta isimlendirilen 1877-1878 yılları arasında gerçekleşen Osmanlı-Rus savaşıdır. Birliklerini geç tamamlayan Almanya ve İtalya’nın Avrupa güçler dengesini bozmasını fırsat bilen Rusya, Osmanlı’ya baskı yaparak 1856 yılında imzalanan Paris Antlaşması’nı ihlal etti. Osmanlı’ya Tersane Konferansı kararlarını ve daha sonra yapılan Londra Konferansı kararlarını kabul ettirmek istedi. Osmanlı Devleti reddedince savaş başladı.

Harekete geçen Rusya, Romanya ve Kafkasya üzerinden saldırıya gçti. İngiltere de Rusya’yı, Balkanlarda serbest hareket etmesine izin vermiş ancak İstanbul’u işgal etmemesi konusunda güvence almıştır. Savaşlar doğuda ve batıda tüm şiddeti ile devam ederken Gazi Ahmet Muhtar Paşa, Aziziye savunmasıyla Rusları, Erzurum dolaylarında durdurdu. Batıda ise Gazi Osman Paşa’nın başarı ile savunduğu Plevne’nin düşmesinden sonra ilerlemesini hızlandıran Rus kuvvetleri Edirne’ye girdi ve oradan İstanbul önlerindeki Yeşilköy’e kadar geldi. II. Abdülhamit İstanbul’un düşmesinden endişe ederek barış istedi ve Ruslarla Ayestefanos yani Yeşilköy Antlaşmasını imzaladı. Anlaşmayla;

Bosna-Hersek’e özerlik verildi,

Sırbistan, Karadağ ve Romanya’ya tam bağımsızlık verildi,

Kars, Ardahan, Batum ve Doğubeyazıt Rusya’ya bırakıldı,

Büyük Bulgaristan devleti kuruldu,

Osmanlı devleti, Rusya’ya savaş tazminatı ödedi,

Girit ve doğuda Ermenilerin bulunduğu yerlerde ıslahatlar yapılacaktı,

rus sınırları içerisinde kalan Müslüman halk istediği taktirde göç edebilecekti, bu anlaşmaya binaen İstanbul’a yoğun bir göç yaşandı.

Bu anlaşmaya binaen; Balkanlarda ilk büyük parçalanmalara neden olan ve Rus Panslavizminin zaferi olarak sayılan bu antlaşma ile Rusya, Doğu Anadolu’da elde ettiği yerlerde Dicle, Fırat ve Basra Körfezine yaklaştı. Antlaşmada Osmanlı heyetinin tek başarısı Rusya’nın boğazları ortak olarak savunmasını kabul etmemesidir.

499 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım