03 Ağustos 2015

KPSS Coğrafya: Yağış Rejimi ve Dağılışı!

KPSS Coğrafya: Yağış Rejimi ve Dağılışı!

 

Karadeniz kıyıları, Türkiye’nin en fazla yağış alan yeridir. Denize uzak olmasına rağmen Hakkari çevresi ve Doğu Anadolu’daki bazı yüksek yerler de 1.000 mm’yi aşan yağış miktarına sahiptir. Ülkemizde yağış dağılışında denize göre konum, yükselti, dağların uzanışı ve hakim rüzgarlara dönüklük etkilidir. Dağların kıyıya dik uzandığı Ege kıyılarında nemli hava kütleleri iç kısımlara da nemi taşıdığından kıyıda yağış, kuzey ve güney kıyılarımıza göre azdır.

Türkiye’nin bol yağışlı bölgeleri; Doğu Karadeniz kıyıları, Batı ve Orta Toroslar, Batı Karadeniz Kıyıları, Taşeli ve Teke platoları, Amanoslar, Menteşe yöresi ve Hakkari yöresidir.

Türkiye’nin en az yağışlı bölgeleri; İç Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin güneyi, Iğdır ovası, Ergene ovası, Doğu Anadolu Bölgesi’nin çukur kısımları,

Türkiye’nin coğrafi özelliklerine bağlı olarak farklı yağış rejimleri görülür. Ülkemizdeki yağış rejimleri kısaca;

Karadeniz Yağış Rejimi; sonbaharda en fazla yağış, ilkbaharda en az yağış görülür. Yağış rejimi düzenli olup yamaç yağışı görülür.

Akdeniz Yağış Rejimi; en fazla yağış kış, en az yağış yaz mevsiminde görülür. Yağış rejimi düzensiz olup cephe yağışı görülür.

Orta Anadolu yağış rejimi; İlkbahar en fazla yağış, yaz aylarında en az yağış görülür. Yağış rejimi düzensiz olup, konveksiyonel yağış rejimi görülür.

Marmara yağış rejimi; Kış ve ilkbahar en fazla, yaz aylarında en az yağış görülür. Kar, yağmur, yamaç ve cephe yağışları görülmekle birlikte kısmen düzenlidir.

Karasal Yağış rejimi; yazın en fazla, kışın en az yağış görülür. Kar ve konveksiyonel yağış rejimi görülür, yağış rejimi düzensizdir.

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.