Hoşgeldiniz  

KPSS Coğrafya: Yağış Çeşitleri ve Önemi!!

admin | 27 Temmuz 2015 | Coğrafya, Genel

 

Yağmur, Kar, Dolu, Kırç, Çiy, Kırağı ve Don olayları ülkemizde görülen çeşitlerdir.

Kar: Havadaki su buharının 0 derecenin altında yoğunlaşmasıyla ince taneli kristaller oluşur. Bu kristallerin birleşmesiyle de kar taneleri meydana gelir. Kar yağışı bölgelerimiz arasındak farklılık gösterir. Kar yağışları ülkemizin iç bölgelerinde daha etkilidir. Dağlık ve yüksek yerlerde kar yağışları daha fazladır. Doğu Anadolu Bölgesi’nde kış mevsiminde görülen yağışların byüük bir kısmı kar olarak düşer. Akdeniz kıyılarında ise kar yağışı çok ender görülür. Yağan karların olumlu ve etleri vardır. Olumlu etkisi; karların erimesi toprağı nemlendirir. Kar suları yer altı sularını, kaynakları ve akarsuları besler. Ayrıca kar örtüsü toprak üzerindeki bitkileri donmaya karşı korur. Olumsuz etkisi ise şiddetli kar yağışları ulaşımı ve ekonomik faaliyetleri önemli ölçüde etkiler ve kısıtlar.

Yağmur: Buluttaki su tanecikleri ilk aşamada çok küçük boyutlardadır. Havanın soğumasıyla bu tanecikler birleşir, boyutları büyür ve ağırlaşır. Ardından yerçekiminin etkisiyle yere düşerek yağmuru oluşturlar. Türkiye’de yıllık yağışın büyük ybir bölümü yağmur olarak düşer. Yağmur en fazla kıyı bölgelerimizin alçak bölümlerinde yağar.

Kırç: İç bölgelerimizde nadir olarak görülen bir yağış türüdür. Havanın açık ve soğuk olduğu kış günlerinde açık yüzeyler, havadan daha fazla soğur. Havada bulunan nem; toprak, telgraf, elektrik tellerini ve ağaçların dallarına çarparak buz halini alır.

Dolu: İlkbaharda oluşan cephe ve konveksiyonel yağışlar esnasında hava kütlesi yükselerek birdenbir soğur ve dolu şeklini alır. Bu dönemde düşen dolular meyve ağaçlarının çiçeklerini döker, dal ve filizleri kırar, meyveleri yaralar ve sebzelere zarar verir. Bu durum tarımsal faaliyetleri olumsuz yönde etkiler.

Çiğ: Ülkemizin iç bölgelerinde genellikle sonbahar ve ilkbaharda, kıyı kesimlerinde ise ilkbahar ve yaz mevsiminde sık sık görülür. Havanın açık olduğu günlerde gündüz hava ısınarak su buharı yönünden zenginleşir. Geceleyin ise gökyüzü açık olduğundan kara yüzeyi soğur; havada bulunan su buharı, temas ettiği soğuk yerlerde yoğuşur. Böylece toprak yüzeyi ıslanır, otların üzerinde su damlacıkları oluşur.

Don: Don olayı tüm bölgelerimizde meydana gelir. Don olayları özellikle Kuzeydoğu Anadolu’da görülür. Bunun nedeni en düşük sıcaklıkların bu bölgede görülmesidir. Don olayı; tarımsal ürünlerin türü ve yetişme süresi, yerleşme, konut tipleri, ulaşım, ticaret ve inşaat gibi her türlü faaliyet üzerinde son derece etkili olmaktadır. Don olayın fazla olduğu Doğu Anadolu’da en çok buğday ve arpa yetişirken, don olayının az görüldüğü Ege ve Akdeniz bölgesinde turunçgiller yetişir.

Kırağı; İç bölgelerimizde kış başlarında havanın bulutsuz olduğu günlerde geceleyin zemin çok fazla soğur. Havada bulunan su ise temas ettiği yüzeylerde kar şeklinde donar. Kırağı düşen sahalarda sebze ve meyve donarak zarar görür.

994 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım