28 Eylül 2014

KPSS Coğrafya: Türkiye’de Nemi ve Yağışı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

KPSS Coğrafya: Türkiye’de Nemi ve Yağışı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Deniz ve Karasallık: Genellikle kıyıdan iç kesimlere doğru nemlilik ve yağış azalır.

Yer Şekilleri: Dağların kıyıya paralel uzandığı (Karadeniz, Akdeniz bölgesi) yerlerde yağış miktarı daha fazladır. Dağların kıyıya dik uzandığı Ege Bölgesi’nde yağış miktarı azdır.

Yükselti: Yükselti arttıkça soğuma ve yoğuşma arttığı için yağış miktarı da artacaktır.

Rüzgarlar: Nemli rüzgarlara maruz kalan yerlerde yağış miktarı daha fazladır.

Buharlaşma: Güneşlenmenin ve yaz sıcağının en fazla olduğu Güneydoğu Anadolu’da buharlaşma en fazla, Doğu Karadeniz kıyılarında ise buharlaşma en azdır.

Nemlilik: Nemin en fazla olduğu Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz Bölümü’dür. Kıyıdan iç kesimlere ve kuzeyden güneye gidildikçe nemlilik genel olarak azalır.

Nem açığı en fazla olan bölge Güneydoğu Anadolu’dur. Nedeni ise sıcaklığın ve maksimum nem miktarının fazla olmasıdır. Nem açığı fazal oldu için de en şiddetli buharlaşma ve kuraklık Güneydoğu Anadolu bölgesindedir. Bu nedenle bitki örtüsü de cılızdır.

Bulutlanma: Bağıl nemin fazal olduğu yerlerde bulutlanma süresi fazla, bağıl nemin az olduğu yerlerde bulutlanma süresi azdır. Güneydoğu Anadolu’da bulutlanma en az, güneşlenme süresi en fazladır. Doğu Karadeniz Bölümü’nde ise bulutlanma en fazla, güneşlenme süresi en azdır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi’nden dah fazla yağış almasına rağmen şiddetli buharlaşmadan dolayı İç Anadolu’dan daha kuraktır. En düşük nem oranı %45 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde görülmektedir. Doğu Karadeniz’de nem oranı %80 civarındadır.

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.