25 Eylül 2014

KPSS Coğrafya: Türkiye’de Deprem Durumu ve Deprem Kuşakları Nelerdir?

KPSS Coğrafya: Türkiye’de Deprem Durumu ve Deprem Kuşakları Nelerdir?

Türkiye, Dünyanın önemli deprem kuşaklarından olan Alp-Himalaya deprem kuşağı ile Akdeniz deprem kuşağı üzerinde bulunmaktadır.

Türkiye’nin biçimlenmesi büyük ölçüde yakın jeolojik devirlerde olduğu için üzerinde bulunduğu yer kabuğü tamamen yerine oturmamış ve henüz hareket halindedir. Bu nedenle Türkiye deprem tehlikesinin en fazla olduğu ülkelerdendir.

Türkiye’deki Deprem Kuşakları:

Kuzey Anadolu Fay Hattı: Türkiye’deki en büyük yer kabuğü kırığıdır ve en büyük depremler de bu fay hattında oluşmuştur. Saroz Körfezi’nden başlar, Marmara Denizi ve Van Gölü’nün kuzeyini içine alır (Alp-Himalaya Kuşağı). Geçtiğimiz yüzyılda bu fay hattı üzerinde yaşanan en büyük iki deprem 1939 Erzincan depremi 7,9 şiddetinde, 1999 Marmara depremi 7,4 şiddetinde gerçekleşmiştir.

Batı Anadolu Deprem Kaşağı (Horst-Graben) Sistemi: Kıyı Ege’deki çöküntü alanlarıyla İçbatı Anadolu’da Afyon, Uşak ve Kütahya’yı içine alır.

Doğu Anadolu Fay Hattı: İskenderun Körfezi’nden başlar. Van’a kadar devam eder (Akdeniz deprem kuşağı).

Mardin, Şırnak illeri ile Tuz Gölü, Anamur arası (Konya ovası ve Taşeli platosu) ve Ergene havzası, deprem açısından tehlikesiz bölgelerdir.

Deprem özellikle bataklık, alüvial alanlarda daha etkilidir. Bu yerlerde depremin şiddeti 1-2 derece artar. Ancak alüvial topraklar aynı zamanda en verimli tarım alanları ve en elverişli yerleşim merkezleridir.

Deprem bölgeleriyle volkan kuşakları paralellik gösterir. Bu yerler yakın jeolojik dönemde oluşmuşlardır. Bu alanlar; genç kıvrım kuşağına uyarlar. Yer yapısının arızalı ve yerine hala hareketli olduğu alanlardır.

Depremin iç merkezi yeryüzüne yaklaştıkça depremin şiddeti artar, deprem olan yüzeyin yoğunluğu azaldıkça depremin yıkıcı etkisi artar.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.